Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gorący posiłek w szkole dla wszystkich - poselski projekt ustawy

Gorący posiłek w szkole dla wszystkich - poselski projekt ustawy fotolia.pl

Do Sejmu wpłynął poselski projekt zmian w Prawie oświatowym dotyczący wprowadzenia powszechnego dostępu do bezpłatnych gorących posiłków dla uczniów w szkołach.

Projektodawcy wskazują, że dotychczasowe mechanizmy i regulacje prawne w powyższym zakresie są niewystarczające. Po pierwsze wskazano, że ustawodawca w ustawie z dnia z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw dodając do Prawa oświatowego art. 106a zobowiązał szkoły do zapewnienia uczniom jednego gorącego posiłku w ciągu dnia i stworzenia im możliwości jego spożycia w czasie pobytu w szkole - co jest niewątpliwie krokiem we właściwą stronę. Jednak jak wskazują projektodawcy na mocy ww. nowelizacji korzystanie ze wspomnianego posiłku jest odpłatne, nie zapobiegając problemowi niedożywienia najbardziej powszechnego wśród uczniów z uboższych rodzin. Także program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 mający charakter programu rządowego nie daje w ocenie autorów projektu stabilności i realnego rozwiązania omawianego programu. 

W związku z powyższym jak wskazano w uzasadnieniu celem proponowanej ustawy jest ograniczenie niepożądanych konsekwencji poprzez wprowadzenie powszechnego dostępu do bezpłatnych gorących posiłków dla uczniów w szkołach. Rozszerzenie prawa o umożliwienie wszystkim uczniom korzystania z takich posiłków ma zdaniem projektodawców zlikwidować problem stygmatyzacji poprzez zniesienie rozróżnienia na osoby płacące za obiady i te niepłacące. Autorzy uważają, że takie rozwiązanie zapewni możliwość spożycia gorącego posiłku wszystkim uczniom, niezależnie od tego, czy rodzice zapiszą swoje dziecko na właściwą listę. Uniezależnienie dostępności bezpłatnych posiłków od dochodów rodziców miałoby także zagwarantować właściwe
odżywianie uczniów w każdej grupie społecznej.

Źródłem finansowania powyższych zadań ma być część oświatowa subwencji ogólnej, jednakże projektodawcy nie przewidzieli dodatkowego wzrostu subwencji na ten cel. Dlatego też opinię do projektu złoży w Sejmie Związek Powiatów Polskich. 

Z pełną treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Pt., 30 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka