Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak chronić ginące zawody?

Jak chronić ginące zawody? fotolia.pl

Dyplomem. Taka odpowiedź nasuwa się po lekturze projektu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie nadawania tytułu honorowego „Mistrz Rzemiosł Artystycznych”. Projekt tego rozporządzenia będzie przedmiotem obrad grudniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej.

Wchodząca w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku nowelizacja ustawy z dnia 22 marca 1989 roku o rzemiośle ustanowiła – nadawany przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – tytuł honorowy „Mistrz Rzemiosł Artystycznych”. Tytuł jest powiązany z uzyskaniem dyplomu.

Jak wskazuje Minister w uzasadnieniu rozporządzenia rzemiosło artystyczne, uznawane za ważny element twórczości artystycznej, wnosi istotny wkład do kultury narodowej. Z uwagi na jednostkowy oraz zanikający charakter wielu dziedzin rzemiosła artystycznego istnieje pilna potrzeba jego wsparcia i nobilitacji ze strony Państwa. Celem przyznawania tytułu ma być zatem ochrona unikalnych dziedzin rzemiosła artystycznego i zachęcanie rzemieślników do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i artystycznych…

Śr., 7 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski