Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezprawny monitoring (?)

Prawie 8 tysięcy szkół w całym kraju wyposażono w zestawy monitoringu wizyjnego w ramach rządowego programu. Jednak samorządy instalowały go bezprawnie. Teraz MEN zaleca szkołom, aby oznaczały monitorowane budynki i informowały o kamerach m.in. w statutach szkolnych.
Ponad 76 mln zł rząd przeznaczył w latach 2007-2009 na dofinansowanie zestawów monitoringu w szkołach - wynika ze sprawozdania MEN z realizacji rządowego programu wspierania w latach 2007-2009 organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach "Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach".
Samorządy dołożyły do wyposażenia szkół w kamery 32 mln zł. To dużo więcej niż zakładano w programie – zamiast 10 prawie 30 proc.

Najwięcej zestawów do monitoringu zainstalowano w szkołach województwa mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Na początku tego roku rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę, że „żaden przepis rangi ustawowej nie upoważnił organów prowadzących - w sposób bezpośredni - do instalowania kamer monitorujących na terenie szkół i placówek oświatowych”. Obecne przepisy zaś powodują pełną dowolność samorządów w posługiwaniu się nowoczesną technologią do kontrolowania życia szkoły, uczniów i nauczycieli.

MEN w sprawozdaniu z programu przyznaje, że potrzebne są zmiany w ustawie o systemie oświaty, które dadzą podstawę prawną do ograniczenia konstytucyjnego prawa do prywatności osobom przebywającym w monitorowanych szkołach. 
Resort zaleca szkołom, które skorzystały z programu oraz samorządom, które na własną rękę zainstalowały monitoring, aby oznaczyły budynki tabliczkami „obiekt monitorowany”.
Szkolny system monitoringu CCTV należy również zgłosić do najbliższej komendy policji. Zapis o tym, że na terenie szkoły jest monitoring MEN zaleca umieścić w statutach szkolnych.
Ze sprawozdania MEN wynika, że dyrektorzy szkół, w których funkcjonuje system monitoringu zauważają, że obecność kamer mobilizuje uczniów do poprawy zachowań, zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających na terenie szkoły i w najbliższym otoczeniu, zmniejsza rozmiar zjawisk patologicznych.
Z rządowego programu chciało skorzystać dużo więcej szkół. Przykładowo, w roku 2008 zgłosiło się do programu ponad 5 tys. szkół, z czego tylko 2 tys. otrzymało rządową pomoc na ten cel.

 

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Czw., 7 Prn. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: