Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

13 edycja Konkursu na Nauczyciela Roku

13 edycja Konkursu na Nauczyciela Roku fotolia.pl

W tym roku trzynastu finalistów Konkursu Nauczyciel Roku spotka się na Gali Konkursu po raz trzynasty. Gala odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorzy mają nadzieję, że taki zbieg trzynastek będzie szczęśliwy.

Wybierany od trzynastu lat Nauczyciel Roku musi mieć nie tylko osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, ale przede wszystkim nieprzeciętną osobowość. W Konkursie, który redakcja Głosu Nauczycielskiego od pierwszej edycji organizuje wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, osiągnięć nauczycieli nie mierzy się wyłącznie liczbą ukończonych kursów i przygotowanych olimpijczyków. Ani wynikami zewnętrznych testów.

Członkowie jury, któremu od początku Konkursu przewodniczy prof. Stefan M. Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oceniają innowacyjność nauczyciela, jego zaangażowanie, umiejętność współpracy z innymi, pomysłowość jako mierniki nauczycielskiej pasji. W ocenie nauczyciela uwzględniane jest też środowisko, w jakim pracuje. Dzieje się tak dlatego, że czasami łatwiej jest wychować laureata olimpiady niż pomóc słabemu uczniowi w promocji z klasy do klasy. W Konkursie mogą startować nauczyciele i wychowawcy ze wszystkich typów placówek edukacyjnych, a w przedszkolu czy specjalnym ośrodku próżno szukać finalistów olimpiad. Choć oczywiście doceniamy też umiejętność wyłowienia i oszlifowania talentów uczniów czy wychowanków.

Kandydatów na Nauczyciela Roku 2014 mogą zgłaszać dyrekcje placówek, w których pracują, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Swoją kandydaturę można też zgłosić samemu.

Wymóg formalny to udokumentowanie osiągnięć, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na edukacyjną wartość dodaną, za to można ją przeliczyć na uczniowskie uśmiechy. Sposób i forma udokumentowania jest dowolna. Wymogiem formalnym jest natomiast napisanie uzasadnienia wniosku i dołączenia do dokumentacji formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ oraz załączonego pod tym artykułem. Zgłoszenie trzeba przesłać na adres redakcji (Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2014”) najpóźniej do 19 września 2014 r. (liczy się data stempla pocztowego!).
Uczestnikiem Konkursu - zgodnie z Regulaminem, załączonym także poniżej - może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (za wyjątkiem szkół wyższych) oraz stopnia awansu zawodowego.
Zwycięzcę Konkursu Nauczyciel Roku 2014 poznamy w październiku, podczas Gali Finałowej, która – tradycyjnie już – odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wtedy to, w obecności wielu gości ze świata kultury, polityki i edukacji, dowiemy się, kto spośród trzynastu finalistów wyłonionych przez jury zostanie Nauczycielem Roku 2014, kto dostanie wyróżnienia (dwie osoby), a kto będzie uhonorowany tytułem Nominowanego w Konkursie. Placówki wszystkich finalistów otrzymają certyfikaty „Szkół na medal”.

źródło: glos.pl

Pt., 18 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun