Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Vademecum pozytywnego myślenia. O tym, jak przyjmować komplementy

Vademecum pozytywnego myślenia. O tym, jak przyjmować komplementy fotolia.pl

Wszyscy potrzebujemy komplementów i o nie zabiegamy, jednak mało kto potrafi je przyjmować. Czasem jest to kwestia wychowania, czasem po porostu braku wiary w siebie.

 Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Słysząc miły komplement, często czerwienimy się i zaczynamy zaprzeczać. Tłumaczymy, że np.: pochwalona koszula została kupiona za marne grosze, nasza fryzura jest dziś wyjątkowo nieudana, a sukcesy w pracy to czysty przypadek. Takie zachowanie jest nie na miejscu, gdyż osoba, która wygłasza komplement, czuje się speszona, albo wydaje jej się, że gdy zaprzeczamy, liczymy na dalsze pochwały.

Pamiętajmy również, że nie doceniając miłych słów, krzywdzimy też siebie, gdyż komplement powinien podbudować nasze poczucie własnej wartości. Dzięki niemu czujemy się docenieni i jesteśmy z siebie dumni. Poza tym, jeżeli będziemy ciągle zaprzeczać pochwałom, inni mogą pomyśleć, że faktycznie nie ma w nas nic, co warto doceniać. A przecież każdy z nas jest wyjątkowy i wszyscy zasługujemy na pochwały.

Jak powinniśmy się zachować?
Gdy usłyszymy komplement, przede wszystkim zachowujmy się naturalnie. Pamiętajmy, że osoba, która wygłasza komplement, ma na celu sprawienie nam przyjemności. Najlepszą reakcją na miłe słowa jest więc uśmiech i grzeczne „dziękuję”. Dzięki takiemu zachowaniu osoba, która obdarzyła nas komplementem, czuje, że sprawiła nam radość. W dobrym tonie jest też odwzajemnienie komplementu (jeżeli nie od razu, to przy okazji następnego spotkania).

A gdy komplement wydaję się nieszczery?
Czasami zdarza się, że komplement wydaje nam się nieszczery, na wyrost lub jest formą przekupstwa. Chociaż takie komplementy zdarzają się rzadko, to jednak się zdarzają. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym zachowaniem będzie zrobienie tego samego, co w przypadku szczerego komplementu, po prostu wystarczy, że się uśmiechniemy i podziękujemy.

A co robić, gdy komplement jest po prostu nieudany?
Może się zdarzyć, że pomimo dobrych chęci, osoba, która nas komplementuje, popełni gafę. Kiedy słyszymy np.: że mamy bardzo mało widocznych zmarszczek, bardzo trudno potraktować takie słowa jako komplement. Powinniśmy jednak docenić, że nasz rozmówca chciał sprawić nam przyjemność i mimo wszystko podziękować.

Pamiętajmy
Starajmy się dostrzec w każdym komplemencie dobre strony i puśćmy w niepamięć nie najlepiej dobrane słowa.

Źródło: miedzynami.net.pl, wieszjak.pl oraz familie.pl

Pt., 29 Lst. 2013 1 Komentarz Dodane przez: Dawid Kulpa

Komentarze

Ania
-1 # Ania 2022-07-27 15:31
Pierwsza rada: zachowujmy się naturalnie. Kolejne: jeżeli komplement wyda ci się nieszczery lub będzie nieudany uśmiechaj się i podziękuj. Proszę w takim razie o podanie definicji naturalności bo coś mi tutaj nie pasuje.
| | |