Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

12 zasad, które powinieneś poznać, przed wejściem do wody latem

12 zasad, które powinieneś poznać, przed wejściem do wody latem fotolia.pl

W jakich miejscach i przy jakiej temperaturze wody najlepiej się kąpać, co stoi za powszechnie znanymi zakazami i nakazami. Sprawdź, czy ryzykujesz, a jeśli tak, to czym. Ciekawe rady na ten temat znajdujemy na portalu gazeta.pl

 Wspomóż naturalny termostat - temperatura idealna do kąpieli 22°C  

Najbardziej optymalna temperatura do kąpieli to ta w okolicach 20-22°C. Ciepłota wody do pływania i kąpieli nie powinna być mniejsza niż 18°C. Natomiast 14 stopni C to temperatura graniczna. Gdy spada poniżej, ratownicy wyganiają kąpielowiczów z wody. O górnych granicach, nie ma co mówić. Woda w naturalnych zbiornikach w naszym kraju zazwyczaj nie przekracza 25°C.Znaczenie ma też różnica między temperaturą wody i temperaturą powietrza. Nasz organizm najbardziej lubi tę 4-5 stopniową. Na korzyść powietrza oczywiście.

Pływanie po alkoholu: upośledzone zdolności psychoruchowe

Policja ustaliła, że w 2010 r. wśród topielców były 124 osoby pod wpływem alkoholu i tylko 37 trzeźwe (nie zawsze trzeźwość dało się ustalić). W innych latach te proporcje pozostają zachowane. Spowolniony refleks, obniżona koncentracja, nieumiejętność prawidłowej oceny sytuacji i możliwości - to wszystko wbrew dobremu humorowi nie wróży najlepiej dla pływaka. Poza tym alkohol powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, co po pierwsze w zestawieniu z wodą, może szybko prowadzić do wychłodzenia. Po drugie natomiast wpływa na wypłukiwanie potasu, co zwiększa ryzyko skurczów mięśni.

Skok w nieznane - ryzykujesz przerwaniem rdzenia kręgowego

Z danych WOPR-u wynika, że do  wykonania skoku na głowę głębokość wody powinna wynosić co najmniej 180 cm. Skoki do wody płytszej mogą skończyć się urazami głowy lub kręgosłupa, z przerwaniem rdzenia kręgowego włącznie. Wyziębienie - zaburzenia krążenia i świadomości już czyhają Po czym możesz rozpoznać ten stan? Ogarnia cię zimno, masz dreszcze i gęsią skórkę, jesteś siny. To jednak nie wszystko. Mogą też występować zaburzenia świadomości, halucynacje czy ustanie krążenia. Koniecznymi krokami w przypadku podejrzeń wychłodzenia wyjście z wody, wysuszenie ciała, okrycie go i ogrzanie. Pozycjami, które chronią przed utratą ciepła są pozycje: embrionalna i kuczna.

Szok termiczny - z plaży szybko do wody i serce staje

 Podczas wygrzewania się na słońcu, naczynia krwionośne pod wpływem ciepła, rozszerzyły się i napełniły sporą ilością krwi. Zetknięcie z bądź co bądź chłodniejszą od naszego ciała, wodą powoduje gwałtowne skurczenie się naczyń i wypchnięcie krwi do serca. Nasza główna pompa jednak bardzo często nie jest jednak w stanie podołać jej ilości i po prostu... zatrzymuje się. Z tego względu tak ważne jest stopniowe oswajanie się z temperatura wody. Wchodzisz? Schłodź twarz, kark, klatkę piersiową i rób przystanki na kolejnych poziomach: kolan, ud, splotu słonecznego itd.

Jedzenie przed pływaniem - organizm zajęty trawieniem

Właśnie co jadłeś obiad? Powstrzymaj się od wodnych aktywności przez od 2 do 3 godzin w zależności od wielkości spożytej porcji. Dlaczego nie warto po jedzeniu wchodzić do wody? Posiłek, zwłaszcza obfitszy, obniża sprawność fizyczną i koncentrację (organizm jest zajęty trawieniem), zwiększa ryzyko wystąpienia skurczów mięśni.

Plaża niestrzeżona: maksymalnie 50 m od brzegu

Pamiętaj też, by nie odpływać od brzegu dalej niż na odległość 50 m (długość basenu olimpijskiego bądź dwóch mniejszych). Większy dystans znacznie wydłuża czas ewentualnej akcji ratunkowej, uniemożliwia ją bądź sprawia, że w ogóle do niej nie dojdzie, bo nikt wypadku po prostu nie zauważy.

Miejsca z czarnej listy: molo, paliki, mosty, falochrony

Wystrzegaj się kąpieli w okolicach takich miejsc jak molo, paliki wbite w dno, mosty, konstrukcje wodne czy falochrony. Tam na pływaka mogą czyhać silne zawirowania i leje głębokie nawet na 3 m

Strzeż mnie ratowniku! O czym on wie, a ty nie?

Wiadomo najbardziej optymalnym wyborem jest plaża strzeżona. Żółte boje wyznaczają wody odpowiednie dla słabiej pływających, czerwone dla dobrych pływaków. Ratownicy również zazwyczaj są lepiej poinformowani niż zwykli kąpielowicze. Wygonią z wody w razie sinic, zagrażających prądów i fal czy za niskiej temperatury.

W razie wypadku - wzywaj pomocy i działaj

Po pierwsze zachowaj spokój - podejdź do sprawy zadaniowo. Po drugie wyznacz konkretną osobę, która wezwie służby ratunkowe. Oto numery alarmowe, które w tych okolicznościach mogą się okazać kluczowe:
- 112 - telefon ogólny dla policji, pogotowia i straży,
- 999 - pogotowie ratunkowe;
- 601 100 100 - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR)
Jeśli jeszcze nie masz ich zapisanych w telefonie, weź aparat i nadrób zaległości teraz. Właśnie teraz.

Nie bądź taki chojrak! Najczęściej toną dorośli

Szczególnie wiele wypadków bez "happy endu" zdarza się nie dzieciom i młodzieży, ale osobom po 31. roku życia, w tym i w wielu sezonach przeważającą grupę stanowią osoby po pięćdziesiątce. Krajowe statystyki pokazują również, że do utonięć częściej dochodzi w jeziorach, rzekach i stawach, zdecydowanie rzadziej w morzu czy basenach kąpielowych. Najwięcej ofiar, co nie zaskakuje, pochłaniają kąpieliska niestrzeżone, ale dopuszczone do kąpieli.

Zabawa kontrolowana - bez szkła i niespodziewanego wrzucania do wody

Nie wrzucaj do wody osoby, która się tego nie spodziewa. Nie popychaj nikogo do akwenów, o których nie masz przekonania, że są bezpieczne. Nie urządzaj sobie toru do biegania z pomostu. Nie wrzucaj do wody śmieci, a szczególnie szkła.

Źródło: zdrowie.gazeta.pl

Pon., 8 Lp. 2013 2 Komentarze Dodane przez:

Komentarze

Małgorzata
0 # Małgorzata 2023-06-29 08:05
Punkt 13. Sprawdź, czy pod wodą nie ma pływających przeszkód, takich jak konary drzew.
W nieznanym akwenie często zachowujemy się zgodnie z wcześniej poznanymi wodami.
Brzeg stromy, linia dna nierówna, czasem zapadająca, pływające pod wodą obiekty - to pułapki na niedoświadczony ch pływaków.
| | |
50+ lat na wodzie
0 # 50+ lat na wodzie 2023-08-18 17:59
W Polsce do wody wchodzi się po św. Jana.
| | |