Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza cykl webinarów Ministerstwa Rozwoju na temat kluczowych zmian prawnych

Rusza cykl webinarów Ministerstwa Rozwoju na temat kluczowych zmian prawnych fotolia.pl

Przez cały listopad, w każdy poniedziałek, środę i piątek, będą odbywały się webinary zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Będą dotyczyły kluczowych zmian prawnych, takich jak nowe prawo zamówień publicznych, przepisów dotyczących sukcesji firm rodzinnych czy rozwiązań dla branży turystycznej.

W wirtualnych spotkaniach mogą wziąć udział wszyscy – zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, jak i osoby dopiero wchodzące w świat biznesu. Webinary będą odbywały się w każdy poniedziałek, środę i piątek listopada o godzinie 11:00 kanale YouTube

Spotkania będą dotyczyły następujących zagadnień:

Prawo zamówień publicznych

Reforma PZP została przygotowana po to aby wzmocnić pozycję i zagwarantować lepszą ochronę praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych. Pozwoli ona  zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością. Ważnym celem nowego PZP, ma być również zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach. Rozwiązania te mają również przyczynić się do zwiększenia efektywności wydawania pieniędzy w systemie zamówień publicznych po to, by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną.

Ułatwienia w procesie budowlanym

Zmiany w procesie budowlanym przeprowadziliśmy po to, aby uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny w budownictwie. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Dzięki reformie przepisów znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora.

Rozwiązania dla branży turystycznej

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakiet rozwiązań dla turystyki to m.in. preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej.

Sukcesja firm rodzinnych

MRPiT od kilku lat pracuje nad poprawą otoczenia prawnego procesów związanych z sukcesją firm, tak aby zapewnić rozwój przedsiębiorstw z pokolenia na pokolenie.

Od początku 2020 r. możliwa jest sukcesja decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem (koncesje, pozwolenia). Dotyczy to sprzedaży albo darowizny firmy, a także powołania tymczasowego przedstawiciela. Będzie on, w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, wykonywał prawa z jego udziału, mimo że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze zakończone przed notariuszem albo w sądzie, a kontynuacja działalności przedsiębiorstwa wymaga współdziałania spadkobierców.

Źródło: MRPiT

Wt., 3 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska