Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Startuje II edycja bezpłatnej Akademii współdecydowania dla samorządowców

Startuje II edycja bezpłatnej Akademii współdecydowania dla samorządowców fotolia.pl

Branie pod uwagę zdania lokalnej społeczności w trakcie podejmowania decyzji przez samorządy pomału staje się normą. Nowoczesne i skuteczne rządzenie wymaga wręcz od władz stałego kontaktu z mieszkańcami i partycypacyjnego tworzenia oraz wdrażania programów lokalnych. Nie zawsze jest to łatwe i nie każdy samorząd wie jak to robić. Właśnie dla tych, którzy chcą poznawać zagadnienia związane z partycypacją, a zdobytą wiedzę wykorzystywać do rozwoju swojego samorządu, partnerzy projektu Decydujmy razem przygotowali bezpłatne warsztaty. Już we wrześniu rusza II edycja działań w ramach Akademii Lokalnej Polityki Publicznej. Pierwsze spotkania odbędą się woj. podkarpackim.

Celem ALPP jest wspieranie partycypacji w kształtowaniu i realizacji skutecznych strategii rozwoju gmin, powiatów oraz dzielnic. Uczestnicy Akademii zdobywają praktyczną wiedzę i przekonują się o zaletach partycypacji na poziomie lokalnym. Udział w wydarzeniach ALPP pozwala poszerzać wiedzę w zakresie planowania działań samorządów połączonego z diagnozą problemów społecznych. W przypadku sytuacji kryzysowych, zdobyte umiejętności ułatwiają prowadzenie negocjacji a także pomagają w aktywizacji lokalnej społeczności.

Akademia kompleksowo podchodzi do kwestii udziału społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji publicznych. Pokazuje zarówno perspektywę samorządu jak i obawy mieszkańców. Niejednokrotnie decyzje administracyjne mieszkańcy odbierają jako sprzeczne z ich interesem. Praktyka pokazuje, że właśnie wspólna analiza i poszukiwanie rozwiązań budują zaufanie. Ono natomiast procentuje przy kolejnych projektach – komentuje Monika Eilmes-Glegoła – kierownik projektu „Decydujmy razem" w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Zajęcia w ramach ALPP prowadzone jest metodą dwóch kroków. W pierwszej części odbywają się warsztaty. W drugiej wizyty studyjne, połączone z seminarium. Uczestnicy biorący udział w wydarzeniach ALPP otrzymują certyfikat.

Organizatorzy zapraszają wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników wydziałów oraz sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad, radnych oraz innych delegowanych przez urząd pracowników chcących wziąć udział w warsztatach i wizytach studyjnych.

Najbliższe warsztaty zaplanowano kolejno:

  • 9-10 września 2013 - Przemyśl - Zrównoważony rozwój
  • 16-17 września 2013 - Tarnobrzeg - Integracja społeczna
  • 19-20 września 2013 - Rzeszów - Przedsiębiorczość i zatrudnienie

Po zakończeniu warsztatów planowana jest wizyta studyjna w Stalowej Woli w dniach 3-4 października 2013.

Kolejne wydarzenia ALPP odbędą się odpowiednio: woj. pomorskie – październik/listopad br. oraz woj., lubuskie styczeń/luty 2014r.

Więcej informacji o ALPP i dokumenty rejestracyjne: www.decydumjmyrazem.pl/akademia Dodatkowych informacji o Akademii udziela: Moderator Akademii z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej: tel. 22-351-93-19, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy

Śr., 4 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka