Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy wójt może być prezesem zarządu lokalnej grupy działania?

Czy wójt może być prezesem zarządu lokalnej grupy działania? fotolia.pl

Lokalna grupa działania (LGD) działa, jako stowarzyszenie posiadające osobowość prawną – zgodnie z ustawą z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (z zastrzeżeniem art. 62 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 1698/2005).

Do tworzenia i działania lokalnych grup działania stosuje się przepisy o stowarzyszeniach, z tym że:

  1. członkiem zwyczajnym lokalnej grupy działania mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem województw;
  2. nadzór nad lokalnymi grupami działania sprawuje marszałek województwa;
  3. lokalne grupy działania mogą prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji lokalnej strategii rozwoju i w zakresie określonym w ich statutach;
  4. lokalna grupa działania, oprócz walnego zebrania członków, zarządu i organu kontroli wewnętrznej, jest obowiązana posiadać radę, do której wyłącznej właściwości należy wybór operacji, zgodnie z art. 62 ust. 4 rozporządzenia nr 1698/2005, które mają być realizowane w ramach opracowanej przez lokalną grupę działania lokalnej strategii rozwoju.

Rada LGD jest wybierana przez walne zebranie członków lokalnej grupy działania spośród członków tego zebrania. Co najmniej połowę członków rady stanowią podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. b i c rozporządzenia nr 1698/2005, lub ich przedstawiciele, z tym że członek rady nie może być równocześnie członkiem organu kontroli wewnętrznej lokalnej grupy działania ani jej zarządu.

Z kolei ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności pełniące funkcje publiczne w art. 4 ust. 6 wskazuje, że wójt nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w jej prowadzeniu. Z wyjątkiem działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

W orzecznictwie utrwalił się pogląd, że bycie członkiem zarządu podmiotu prawnego prowadzącego działalność gospodarczą jest prowadzeniem tej działalności w rozumieniu przepisów antykorupcyjnych (wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 grudnia 2010 r., III SA/Wr 717/10)Podkreślić należy że chodzi tu nie tylko o kierowanie zarządem czy pełnienie w ramach zarządu określonej funkcji, ale o bycie członkiem zarządu.

Jeżeli więc w statucie lokalnej grupy działania jest zapis pozwalający na prowadzenie działalności gospodarczej i grupa podejmuje działania o takim charakterze, to wójt nie może zasiadać w jej zarządzie.

Czw., 14 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka