Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister na blogu o zmianach w wsparciu bezrobotnych

Minister na blogu o zmianach w wsparciu bezrobotnych fotolia.pl

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz swoją koncepcję zmian w funkcjonowaniu urzędów pracy przedstawił na blogu kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Swoją drogą, to ciekawa forma bezpośredniego, "z pierwszej ręki" komunikowania społeczeństwu zamierzeń rządowych. Na szczęście dla czytających w blogu wypada napisać trochę więcej niż kilka słów, którymi zwykle komentują rzeczywistość politycy swoimi wpisami na Twitterze.

 Profilowanie bezrobotnych

Minister infrmuje „Chcemy, żeby wyglądało to tak: bezrobotny przychodzi zarejestrować się do urzędu. Wita go doradca klienta. Wspólnie wypełniają krótki, elektroniczny kwestionariusz. Pierwsza część składa się z 10 punktów. To m.in. płeć, wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie, które i tak osoba bezrobotna rejestrując się w urzędzie musi podać. Odpowiedzi pozwolą ocenić oddalenie bezrobotnego od rynku pracy. Na drugą część ankiety złoży się 13 punktów. Będą to m.in. pytania o powód rejestracji w urzędzie, ocena chęci znalezienia pracy i otwartości na współpracę z doradcą zawodowym. To pozwoli ocenić gotowość rejestrującego się do powrotu na rynek pracy.”

Na podstawie wypełnionego kwestionariusza bezrobotny zostanie przypisany do jednego z trzech profili:

  • bezrobotny aktywny - ci, co dają sobie radę i wymagają tylko przedstawienia ofert;
  • bezrobotny wymagający wsparcia – osoby z obniżoną motywacją do szukania pracy, na których umiejętności często nie ma już dużego zapotrzebowania na rynku pracy; zanim zaczną umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne muszą podnieść swoje kwalifikacje - np. na szkoleniu albo stażu u pracodawcy;
  • bezrobotny oddalony od rynku pracy - osoby długotrwale bezrobotne, słabiej wykształcone; rejestrują się głównie dla ubezpieczenia zdrowotnego, często odmawiają podjęcia pracy, bo już pracują, tyle że na czarno; nie da się im łatwo pomóc, cały proces wymaga czasu i współpracy urzędu z ośrodkiem pomocy społecznej, a także zaangażowania lokalnych organizacji pozarządowych i prywatnych agencji zatrudnienia.

Będą wyniki, będą premie

Ministerstwo zamierza powiązać wynagrodzenia pracowników urzędów z efektami ich pracy oraz zmienić zasady przyznawanie specjalnych dodatków do wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych. Urzędy mają także lepiej niż dotychczas współpracować z prywatnymi agencjami pracy i lepiej informować osoby bezrobotne o dostępnych ofertach.

Nowe instrumenty

Oprócz powyższych zmian, minister planuje także wprowadzenie nowych środków: trójstronnych umów szkoleniowych; grantu na telepracę oraz dodatków dla pracodawców zatrudniających rodziców powracających na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem.

Źródło: premier.gov.pl

Pt., 1 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża