Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Król kurkowy koronowany

Król kurkowy koronowany fotolia.pl

Na Rynku Głównym w Krakowie koronowano nowego Króla Kurkowego. Tradycja Towarzystwa Strzeleckiego wywodzącego się XIII wieku jest kontynuowana przez krakowskich przedsiębiorców.

Najlepszym strzelcem w zawodach o tytuł Króla Kurkowego okazał się Mirosław Malinowski, menedżer, dyrektor w firmie Delfo, pasjonat myślistwa. Podczas intronizacji 1 czerwca odebrał od swojego poprzednika srebrnego kura symbol władzy królewskiej. Marszałkami zostali bracia kurkowi, którzy zajęli w turnieju 2. i 3. miejsce: Reginald Sas Jaworski, przedsiębiorca branży budowlano-instalacyjnej, oraz Zbigniew Kwater z branży oprogramowania.

Srebrny Kur jest podarunkiem od Rady Miasta Krakowa z 1565 roku. Legenda wiąże przekazanie kura braciom przez króla Zygmunta Augusta. Współcześnie, podczas uroczystości używana jest wierna kopia kura wykonana w latach 60. XX wieku.

Królem Kurkowym zostaje ten brat (lub siostra) Bractwa Kurkowego, który zestrzeli ostatnią część kura podczas zawodów strzeleckich. Od kilku lat królewskie strzelanie łączone jest ze Świętem 2. Korpusu Zmechanizowanego. Tradycja Bractwa kultywowana jest także wśród dzieci. W zawodach o tytuł małego króla kurkowego na celność w trafieniu rzutkami w baloniki zwyciężyła Zuzanna Marszałek ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Krakowie.

W Polsce działa Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzelecki RP, które zrzesza 112 bractw i towarzystw. Najstarsze Bractwa Strzeleckie w Świdnicy, Krakowie czy Poznaniu powstały w XIII wieku. Mieszczanie ćwiczyli się w rzemiośle żołnierskim, by na wypadek zaatakowania miasta - wtedy obawiano się najbardziej najazdu Tatarów – miał kto bronić murów. Z czasem zmieniały się społeczne funkcje Bractw jednak idea działalności, chociaż dostosowana do współczesności pozostała niezmieniona. Kształtowano postawy patriotyczne, propagowano działania społeczne na rzecz lokalnych środowisk, wspierano działania charytatywne a wszystko to w oparciu o tradycję chrześcijańską. Rozwijanie umiejętności strzeleckich łączono z życiem towarzyskim, spotkaniami i biesiadami.

Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie - istnieje ponad 700 lat. Swoje powstanie datuje od lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. Obecnie krakowskie Bractwo Kurkowe liczy niemal 200 członków. Członkiem bractwa może być każdy pełnoletni i niekarany obywatel Krakowa, który odbył roczny staż kandydacki, ma nieskazitelną opinię oraz rekomendacje od dwóch braci. Tytułami braci honorowych szczyci się ponad 20 osób. Otrzymali je m.in. Jan Paweł II, prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski i George W. Bush, a także m.in. kard. Stanisław Dziwisz i prof. Antoni Dziadkowiak.

Czw., 13 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: