Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mieszkanie dla Młodych. Program wystartował

Mieszkanie dla Młodych. Program wystartował fotolia.pl

W połowie grudnia 2013 r. pierwszy bank podpisał umowę o udzielanie kredytów w ramach programu rządowych dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych. W pierwszych miesiącach 2014 roku będzie takich banków zapewne więcej, więc można się już przygotowywać do skorzystania z dopłat na sfinansowanie swojego mieszkania.

Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby samotnie wychowujące dziecko.

Pomoc będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego.

Podstawowa dopłata wyniesie 10 proc. wartości mieszkania, ale obliczanej nie według ceny zakupu, a średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, dla danej gminy. Dofinansowanie może wynieść 15 proc., jeśli w dniu składania wniosku nabywca mieszkania posiada przynajmniej jedno (własne lub przysposobione) dziecko do osiemnastego roku życia lub uczące się dziecko do dwudziestego piątego roku życia, lub dziecko bez względu na wiek, któremu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna.

Dodatkowo dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5 proc., jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko.

Jeśli mimo dopłaty klient banku nie uzyska odpowiedniej zdolności kredytowej, do umowy kredytu mogą przystąpić jego rodzice czy inni bliscy (zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy).

Ponadto osoby, które rozpoczną w 2014 roku budowę pierwszego własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) będą mogły na nowych zasadach skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Jakie warunki trzeba spełnić?

  • nie można posiadać innego mieszkania,
  • wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka),
  • zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje min. 3 dzieci,
  • zaciągnięty kredyt na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat,
  • cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

  • dopłata do 50 m2 (nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania)
  • 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci
  • 15% dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko
  • dodatkowe 5% na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko
  • dopłata liczona w odniesieniu do wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Kredytów w programie Mieszkania dla Młodych będą mogły udzielać banki, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o kredyt będzie można składać dopiero, gdy dany bank podpisze z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odpowiednią umowę i przygotuje swoją ofertę, ale nie szybciej niż 1 stycznia 2014 r. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać do 30 września 2018 r.

Strona rządowa Programu Mieszkania dla Młodych

Niedz., 29 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: