Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eko-ciepło… czyli jak informować o zapobieganiu zanieczyszczeniom powietrza

Eko-ciepło… czyli jak informować o zapobieganiu zanieczyszczeniom powietrza fotolia.pl

Dlaczego zimą wzrasta zanieczyszczenie powietrza? Czym skutkuje wdychanie szkodliwych pyłów i gazów? Czy mamy wpływ na taki stan rzeczy? Co możemy zrobić aby zapobiegać niskiej emisji? Na te pytania odpowiada film pt. Eko-ciepło, czyli jak zapobiegać niskiej emisji?, który powstał na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Film w prosty sposób informuje mieszkańców Lubelszczyzny o stanie powietrza w regionie, jak i metodach zapobiegania jego zanieczyszczeniom. Najważniejszym celem filmu jest edukacja społeczności w zakresie kształtowania właściwych postaw proekologicznych.

 - Propagujemy działania, które zapobiegają ponadnormatywnym stężeniom substancji pyłowo-gazowych w powietrzu - wyjaśnia Sławomir Struski, dyrektor marszałkowskiego Departamentu Rolnictwa i Środowiska odpowiedzialnego za produkcję materiału. - Wskazujemy też konkretne rozwiązania, które podjąć może każdy z nas, aby przyczynić się do zredukowania zanieczyszczenia środowiska. Zależy nam przede wszystkim na dotarciu do świadomości mieszkańców regionu, którzy często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od ich indywidualnych decyzji.

Najnowsza kampania edukacyjna urzędu to efekt starań władz województwa o zachowanie ekologicznego charakteru Lubelszczyzny i wyraz troski o zdrowie samych mieszkańców. Samorząd województwa wykorzystał nowoczesne formy komunikacji by informować społeczeństwo o ważnych sprawach dla regionu i nawoływać do zmian nawyków. Samorządy coraz chętniej wykorzystują materiały audiowizualne do kontaktu z mieszkańcami. Nie jest to nic dziwnego, wszak analizy wskazują, że do 2014 roku treści wideo będą stanowić ponad 91% ruchu sieciowego, dlatego wrasta zainteresowanie materiałami dostępnymi on-line. Niezbędne jest zatem wykorzystanie rozwoju Internetu w promocji samorządu oraz kontaktowanie się z mieszkańcami nową, ale skuteczną drogą.

„W Polsce co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. osób. W UE co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju. W dużym stopniu przyczynia się do tego wysoki poziom pyłu zawieszonego zwanego PM10, którego najwyższe stężenie w powietrzu odnotowujemy, kiedy uruchamiamy nasze domowe piece".  Jak temu przeciwdziałać? Odpowiedzi szukajcie w filmie…

Źródło: www.lubelskie.pl

Niedz., 10 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna