Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsultacje projektu ustawy samorządowej potrwają do 13 grudnia

Konsultacje projektu ustawy samorządowej potrwają do 13 grudnia fotolia.pl

MAC zaprasza do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem projektowanej regulacji ma być usprawnienie funkcjonowania i organizowania zadań, które gminy, powiaty i województwa samorządowe świadczą na rzecz obywateli.

Zdaniem MAC, samorządom potrzeba więcej elastyczności w organizacji pracy tak, aby mogły dostosować rozwiązania do lokalnych potrzeb i możliwości. Służyć mają temu zapisane w projekcie zwiększenie samodzielności i elastyczności struktur organizacyjnych.

Usługi publiczne na rzecz mieszkańców są finansowane z podatków samorządowych, stąd działania na rzecz wydajności źródeł dochodów własnych samorządu. Rozwój obszarów metropolitalnych, jak również specyfika innych obszarów sprawia, że wzrasta znaczenie i potrzeba współpracy pomiędzy samorządami. Dzięki nowym strukturom kooperacji, różne władze samorządowe będą dużo łatwiej koordynować zadania o znaczeniu strategicznym na obszarach metropolitalnych - informuje resort administracji.

Jak zauważa MAC, małe gminy i powiaty mają problemy związane z wyższymi kosztami działalności, brakiem wystarczającego zaplecza kadrowego, niekorzystną strukturą demograficzną czy migracjami. Te trudne warunki wpływają negatywnie na ich rozwój i ograniczają szanse na podniesienie jakości życia mieszkańców. Rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie zachęt do łączenia samorządów. To sąsiadujące samorządy same podejmą decyzję, czy chcą się łączyć.

Celem projektowanej regulacji jest więc poprawa funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego (własnych i zleconych). Wskazane powyżej cele projektu realizują przepisy zawarte się w sześciu grupach tematycznych:

  1. Zwiększenie samodzielności i elastyczności działania jednostek samorządu terytorialnego.
  2. Ułatwienie współpracy jednostek samorządu terytorialnego.
  3. Zwiększenie zachęt do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego.
  4. Zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, spadku i darowizn, podatku od czynności-cywilnoprawnych, o podatku leśnym oraz o podatku rolnym.
  5. Zmiany przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) w zakresie ochrony zadrzewień i terenów zieleni.
  6. Zmiany o charakterze deregulacyjnym i doprecyzowującym w przepisach materialnego prawa administracyjnego normującego zadania samorządu terytorialnego.

Projekt jest dostępny na BIP MAC oraz MamZdanie. Uwagi do projektu można zgłaszać na portalu MamZdanie, za pomocą skrzynki podawczej ePUAP oraz pocztą tradycyjną pod adresem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa do 13 grudnia.

Projekt ma zostać także skonsultowany ze Stroną Samorządową w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Źródło: MAC

Sob., 23 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka