Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przed nami Targi Ekotech

Przed nami Targi Ekotech fotolia.pl

Kieleckie święto branży komunalnej ma ogromne znaczenie dla rozwoju całego sektora, a także dla polskich samorządów i miast. W jednym miejscu kilkadziesiąt wiodących firm prezentuje innowacyjne rozwiązania i maszyny, a także inteligentne systemy do zarządzania odpadami, co realnie przyczynia się do efektywniejszego gospodarowania zasobami. Z kolei liczne fora, konferencje i spotkania na targach są okazją do pozyskania nowych pomysłów i inspiracji, które mogą być wdrożone w praktyce. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny po rejestracji.

Dwudniowe targi Ekotech, które odbędą się od 10 do 11 kwietnia, rokrocznie przyciągają przedstawicieli samorządów, specjalistów ds. gospodarki odpadami i liderów z branży komunalnej. Tym samym stanowią platformę do wymiany doświadczeń, nawiązywania współpracy oraz do zdobycia wiedzy na temat najlepszych praktyk czy najnowszych trendów w branży. W programie tegorocznego wydarzenia zaplanowano licznie spotkania branżowe, fora i konferencje.

O odpadach, systemie kaucyjnym, a także recyklingu paneli fotowoltaicznych i pojazdów
Tradycją targów Ekotech stało się już organizowane po raz dziesiąty Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami nt. trendów i wyzwań stojących przed sektorem odpadów. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "ES”, jak „Efektywność Sytemu” w gospodarce odpadami z udziałem zaproszonych gości ze Słowacji, Portugalii i Włoch. Rozmowy dotyczyć będą również m.in. innowacyjnych systemów zbiórki odpadów, systemów kontroli zbiórki odpadów, a także barier w osiąganiu wyższych poziomów recyklingu. Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto oraz firmy Ekolog na Ekotech odbędą się dwa spotkania „Ekolog dla samorządów” oraz „Ekolog dla firm” poświęcone m.in. kwestii porzuconych samochodów na ulicach miast, sporządzania dokumentów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz tematu audytu środowiskowego. W programie targów zaplanowano również debatę pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu” organizowaną przez spółkę PolKa-Polska Kaucja, która będzie okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. znaczenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce dla biznesu i konsumentów. Po raz pierwszy na Ekotech odbędzie się spotkanie poświęcone wyzwaniom dla recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii litowo-jonowych dla elektromobilności organizowane przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorcy oraz wszystkie osoby zainteresowane kwestiami ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Na Ekotech nie zabraknie również konferencji szkoleniowo-informacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS na temat najnowszych trendów i przepisów w branży recyklingu pojazdów, pakietu deregulacyjnego i ESG. Na targach będzie można skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wśród atrakcji dodatkowych dla branżowych zwiedzających będą dwa konkursy z nagrodami od firmy SANTRADE Centrum Maszyn do Recyklingu: konkurs wiedzy i konkurs zręcznościowy.

Forum Polsko-Ukraińskie na Ekotech
Po raz pierwszy w trakcie targów Ekotech w Targach Kielce powstanie stoisko narodowe firm z Ukrainy organizowane przez Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej oraz Polsko-Ukraińskie Centrum Gospodarcze. W Ekotechowej strefie współpracy z Ukrainą zaplanowano spotkania przedstawicieli kilku miast i gmin z Ukrainy z reprezentantami władz miasta Kielce i lokalnego biznesu. Swoją obecność zapowiedzieli włodarze ukraińskich miast i gmin z takich miejscowości jak Zwiagiel, Korostień, Połtawa, Uman oraz Bojarka. Rozmowy zaproszonych gości dotyczyć będą m.in. polskich doświadczeń w modernizacji miast, możliwości rozwoju miast ukraińskich oraz sposobów ewentualnej współpracy. Forum Polsko–Ukraińskie, poświęcone będzie prezentacjom miast i firm ukraińskich, polskim doświadczeniom w modernizacji miast oraz możliwościom uczestnictwa w dofinansowaniu z UE dla ukraińskich firm.

Innowacje, które rewolucjonizują branżę komunalną
Targi Ekotech to miejsce, gdzie w jednym czasie kilkudziesięciu wiodących producentów z branży, prezentuje swoje najnowsze rozwiązania. To nowinki technologiczne, które mogą zrewolucjonizować funkcjonowanie samorządów, ale także realnie poprawić jakość życia mieszkańców polskich samorządów i miast. Wśród premier na ekspozycji zaprezentowane zostaną takie nowinki jak: inteligentny kosz na odpady zasilany energią słoneczną – CitySolar od firmy Elkoplast, automatyczna śmieciarka marki KING, platforma followX i oprogramowanie Followaste do planowania i monitorowania transportu odpadów oraz skutecznego zarządzania odpadami, a także szczotka do chwastów w ulepszonej wersji od firmy Szczot-tech. Nie zabraknie prezentacji szerokiej floty pojazdów wykorzystywanych w branży komunalnej w tym m.in.: najnowszej zamiatarki komunalnej od firmy Kärcher, elektrycznej zamiatarki Glutton®Zen® od Apriva, e-pojazdów marki Frugal®, najnowszych modeli elektrycznych śmieciarek od firmy Isuzu, a także w pełni elektrycznej, bezemisyjnej zamiatarki i ładowarki teleskopowej od Zeppelin Polska. Od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce będzie można zapoznać się z ofertą m.in. takich firm jak: Synerbia, zajmująca się szeroko rozumianą cyfryzacją gospodarki odpadowej, R3polska producenta automatów zwrotnych na puszki aluminiowe i opakowania PET oraz systemu Smart RVM, firmy Katalizator - eksperta w dziedzinie redukcji LZO, EmiPro z wieloletnim doświadczeniem na rynku pomiarów, badań, opracowań i ekspertyz środowiskowych oraz ELTE Group odpowiadającej za rozwiązania umożliwiające firmom komunalnym i samorządom skuteczne zarządzanie gospodarką odpadami.

Związek Powiatów Polskich objął patronatem honorowym to wydarzenie.

Śr., 3 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska