Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czysta i tania energia w domach - raport Forum Energii

Czysta i tania energia w domach - raport Forum Energii fotolia.pl

Forum Energii przedstawiło raport dotyczący transformacji energetycznej domostw. Publikacja zatytułowana „Czysta i tania energia w polskich domach” wskazuje obecny stan energetyki i ciepłownictwa domowego oraz sugerowane działania.

„Sektor zużycia energii w budynkach mieszkalnych jest jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów polskiej energetyki. Uzależnienie od energii elektrycznej i cieplnej z węgla i gazu wpędza nas w coraz większe koszty – które będą rosły, jeśli nie przyspieszymy transformacji.” – piszą twórcy raportu.

Forum Energii uważa, że dotychczasowe działania wspierające energetyczne inwestycje polskich gospodarstw domowych, jak np. Program Czyste Powietrze, przyniosły rezultaty, które nie są wystarczające w świetle wyzwań, przed jakimi stoi nasz kraj. Jak zauważają eksperci w latach 2015-2021 przybyło ponad milion gospodarstw domowych ogrzewających się gazem, a w samym 2021 r. zainstalowano w Polsce według różnych szacunków 30-80 tys. nowych kotłów węglowych.

W opracowaniu wskazano cztery kluczowe obszary, którym należy stawić czoła jednocześnie, by transformacja energetyczna domów była efektywna. Są to:

  1. Odpowiednia polityka mieszkaniowa –realizacja potrzeb mieszkaniowych Polaków poprzez nowoczesne, energooszczędne, niskoemisyjne budownictwo mieszkaniowe.
  2. Poprawa efektywności energetycznej już istniejących budynków (eliminacja tzw. wampirów energetycznych, rozpowszechnianie kompleksowej termomodernizacji).
  3. Wymiana źródeł ciepła i rozwój OZE w budynkach indywidualnych oraz wielorodzinnych.
  4. Utrzymanie w ryzach kosztów energii dla gospodarstw domowych (ochrona najuboższych, zagwarantowanie stabilizacji cen dla osób instalujących pompy ciepła).

Według twórców raportu, potrzebna jest zmiana sposobu zarządzania transformacją energetyczną budynków mieszkalnych. Nowe podejście powinno, według nich, opierać się na czterech filarach:

  1. postawienie w centrum procesu dobra obywateli i obywatelek, tj. otwarta komunikacja i informowanie o wyzwaniach, które stoją przed Polską, wsparcie merytoryczne mieszkańców w podejmowaniu decyzji i przedstawianie korzyści płynących z realizacji wyznaczonych celów;
  2. sformułowanie jasnych długo- i krótkoterminowych celów oraz wyznaczenie podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację (np. konkretne ministerstwo);
  3. bliska współpraca rządu z podmiotami wdrażającymi działania transformacyjne na szczeblu lokalnym (doradcy energetyczni, urzędnicy gminni, firmy wykonawcze, zarządcy nieruchomości itd.);
  4. działanie w oparciu o dane, udoskonalanie zakresów i metodologii zbierania i udostępniania danych, stały monitoring efektów wprowadzanych zmian.

Raport jest dostępny w całości na stronie Forum Energii.

Forum Energii to think tank, który zajmuje się transformacją energetyczną poprzez analizy, opinie i badania. Działa w formie fundacji.

Czw., 4 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński