Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy powstaną nowe parki narodowe?

Czy powstaną nowe parki narodowe? fotolia.pl

Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska udzielił odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie zapowiedzi tworzenia parków narodowych.

Jak wyjaśnił Pan minister tworzenie parków narodowych oraz zwiększanie ich powierzchni stanowi jeden z priorytetów Ministra Klimatu i Środowiska.

Należy jednak pamiętać, że utworzenie parku narodowego musi być poprzedzone wykonaniem opracowań pozwalających m.in. na stwierdzenie szczególnych walorów przyrodniczych, które zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody są jedną z przesłanek utworzenia tej formy ochrony przyrody.

Aktualnie prowadzone są analizy, które pozwolą na wytypowanie najcenniejszych obszarów przyrodniczych, które mogą być objęte ochroną w formie parku narodowego. Ponadto zarówno tworzenie parków narodowych, jak i ich powiększanie musi być realizowane we współpracy i przy zaangażowaniu lokalnych społeczności. To wszystko sprawia, że obecnie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej tego kiedy i gdzie powstanie kolejny park narodowy. Wszelkie decyzje w sprawie tworzenia parków narodowych lub zwiększania ich powierzchni, będą komunikowane społeczeństwu.

Z treścią interpelacji i odpowiedzią można zapoznać się tutaj 

Pt., 16 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka