Gmina nie była pewna czy ma pokrywać koszty wywozu śmieci z cmentarza parafialnego, gdy na jej terenie nie ma komunalnej nekropolii. Stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy rozwiewa tę wątpliwość.
Na terenie jednej z gmin nie ma cmentarza komunalnego, jest natomiast cmentarz wyznaniowy. Jego utrzymanie, zgodnie z przepisami, należy do zarządcy, jakim jest związek wyznaniowy (parafia). Czy jednak oznacza to, że gmina nie może partycypować w kosztach wywozu śmieci?
W odpowiedzi na pytanie zastępcy wójta, Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, że stosownie do treści art. 6c ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Do takich nieruchomości należy zaliczyć więc cmentarze.
„W przypadku zatem gdy cmentarz jest objęty gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, wówczas gmina ma obowiązek odbioru powstających na tej nieruchomości odpadów, a zarządca cmentarza obowiązany jest do uiszczenia odpowiedniej opłaty za pojemniki przeznaczone do zbierania tych odpadów.” – wynika ze stanowiska RIO.
Na koniec, Izba dodała, że w przypadku gdy cmentarz nie jest objęty systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, wówczas zarządca cmentarza powinien zawrzeć odrębne umowy na wywóz śmieci by spełnić obowiązki ustawowe.
Opracowano na podstawie pisma Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2023 r. znak RIO-NR.N-432-27/2023.