8 grudnia 2023 r. Śląski Związek Gmin i Powiatów podjął stanowisko w sprawie reformy planowania przestrzennego. Jak zaznacza Związek - przejrzyste regulacje w tym zakresie są bowiem niezbędne do sprawnego i skutecznego planowania rozwoju w gminach.
W stanowisku czytamy, że od 24 września 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, która wprowadza liczne zmiany do ustawy z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym m.in. zobowiązuje wszystkie gminy w Polsce do stworzenia planów ogólnych do 31 grudnia 2025 r., które zastąpią dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Mimo dobrych rozwiązań, które oczywiście w ramach reformy planowania przestrzennego zostały zdefiniowane, trudno oprzeć się wrażeniu niedopracowania, braku spójności oraz braku analizy i poprawnego zdefiniowania m.in. powiązań pomiędzy poszczególnymi, bardzo istotnymi dokumentami planistycznymi.
Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje więc o wydłużenie terminu obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego do 31 grudnia 2028 r., tj. o czas, który jest potrzebny na poprawne, wieloaspektowe doprecyzowanie rozporządzeń wykonawczych, jak również dopracowanie kwestii związanych z planami miejscowymi i strategami rozwoju gminy, a także pełne uruchomienie rejestru urbanistycznego.
Pełne stanowisko wraz z analizą wybranych problemów związanych z reformą planowania przestrzennego dostępne w załączniku.