Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poczta Polska uruchamia największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny

Poczta Polska uruchamia największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny fotolia.pl

W miejscowości Ciemne koło Radzymina, na powierzchni ponad 11 ha znajduje się najnowszy kompleks logistyczny Poczty Polskiej, który wkrótce stanie się największym w całej sieci logistycznej spółki węzłem obsługującym przesyłki paczkowe KEP (kurier, ekspres, paczka).

Już w pierwszej połowie 2024 roku w jednej z hal kompleksu ruszy zaawansowany sorter paczek, którego wydajność operacyjna wynosi aż 15 tys. przesyłek na godzinę. Poczta Polska sukcesywnie przekształca swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową, a ambicją spółki jest zajęcie pozycji lidera na krajowym rynku przesyłek kurierskich.

Na nowy kompleks logistyczny Poczty Polskiej o nazwie Warszawa II, zlokalizowany w miejscowości Ciemne koło Radzymina, składają się łącznie trzy budynki. Pierwszy z nich to tzw. hala cross dock o powierzchni ponad 12 tys. m2. To tam mieści się magazyn wysokiego składowania, magazyn handlowy (centrum dystrybucyjne w zakresie działalności handlowej placówek pocztowych województwa mazowieckiego) oraz powierzchnia przeznaczona do usługi paletowej. Dojazd, wygodny rozładunek i załadunek towarów umożliwiają system 36 hydraulicznych ramp przystosowanych do szerokiej gamy pojazdów dostawczych, zaczynając od kompaktowych busów 8-paletowych z dopuszczalną masą do 3,5 tony, a kończąc na potężnych zestawach 40-tonowych.

Druga hala o zastosowaniu magazynowo-operacyjnym ma powierzchnię ponad 28 tys. m2. Będą w niej realizowane procesy opracowania przesyłek KEP, w tym m.in. proces sortowania maszynowego z wydzieloną częścią na sortowanie przesyłek gabarytowych. Budynek dysponuje 60 bramami kurierskimi, a dla przyspieszenia procesu logistycznego tuż obok powstała wiata o powierzchni 5 tys. m2, umożliwiającą jednoczesny rozładunek oraz załadunek około 80 samochodów kurierskich. Kompleks uzupełnia dyspozytornia o powierzchni 660 m2. Dla Poczty Polskiej będzie to już 15. węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy, obsługujący przesyłki paczkowe i paletowe.

Już w drugim kwartale przyszłego roku w kompleksie Warszawa II rozpocznie pracę największy w spółce sorter do automatycznego rozdziału przesyłek, którego wydajność operacyjna wynosi aż 15 tys. przesyłek na godzinę. Od lipca br. trwa proces instalacji urządzenia, a na obecnym etapie udało się już zakończyć montaż konstrukcji (całego toru sortera, pomostów roboczych oraz serwisowych). Teraz rozpoczął się montaż sześciu automatycznych linii wprowadzających przesyłki na sorter.

Nowy kompleks logistyczny Poczty Polskiej może się pochwalić certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. Jest wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania energią, ochrony zasobów wodnych, ładowarki dla samochodów elektrycznych, strefy zieleni przy biurach oraz stojaki na rowery.

Źródło: papmediaroom

Pt., 17 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś