Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Start pilotażu systemu SOPAB

Start pilotażu systemu SOPAB fotolia.pl

GUNB uruchamia pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, to jest urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej. Pilotaż rusza 16 listopada. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w przyszłym roku.

SOPAB to pierwszy, bezpłatny, ogólnopolski, centralny i zintegrowany system do prowadzenia postępowań administracyjnych w budownictwie. Ma skrócić czas pracy mechanicznej i powtarzalnej po stronie urzędnika.

-SOPAB pozwoli na elektroniczne tworzenie i obsługę wszystkich niezbędnych dokumentów, w zakresie procesu budowlanego. Taki zakres zakłada wersja MVP czyli podstawowa wersja systemu, który posiada wystarczającą liczbę funkcji, aby nadawał się do użytku przez pierwszych użytkowników. Uruchamiany pilotaż z jednej strony umożliwi przetestowanie systemu, z drugiej pozwoli na zebranie uwag od użytkowników do dalszego rozwoju funkcjonalności - zapowiada Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

16 listopada GUNB uruchamia pilotaż systemu. Weźmie w nim udział 20 urzędów – organów administracji architektoniczno-budowlanej.

Pilotaż SOPAB polega na realizacji spraw dotyczących pozwolenia na budowę. W założeniach pilotażu, każdy urząd ma przeprowadzić do 5 takich spraw bezpośrednio w systemie. Funkcjonalności SOPAB, które będą testowane podczas pilotażu to m.in. :

  • powiadomienia na pulpicie – np. o zbliżającym się i/lub przekroczonym terminie dla danej sprawy,
  • wbudowany moduł mapowy z możliwością przeprowadzania różnych operacji – moduł mapowy SOPAB pozwoli zestawić obszar działki z innymi warstwami mapy, np. z planem miejscowym,
  • szablon pisma dla sprawy pozwolenia na budowę,
  • dane pobierane z serwisu eBudownictwo Wnioski - SOPAB pobierze dane, które składający wniosek wprowadzi do aplikacji eBudownictwo Wnioski,
  • dane pobierane z systemu EZD PUW - sprawa, która trafi do EZD zostanie pobrana przez SOPAB i tam będzie w całości prowadzona,
  • przyjazny interfejs dopasowany do spraw z zakresu budownictwa – SOPAB to system dziedzinowy, dedykowany do prowadzenia spraw administracyjnych z dziedziny budownictwa.

Następne etapy po pilotażu zakładają analizę komentarzy i zgłoszeń, które spłyną od użytkowników, wybór zgłoszeń do dalszych prac rozwojowych. Udostępnienie pierwszej wersji systemu planowane jest na początku 2024 r. Planowane są także dalsze prace rozwojowe po wdrożeniu systemu.

Celem SOPAB jest usprawnienie obsługi elektronicznych wniosków i zwiększenie ich liczby, zmniejszenie obciążenia pracą mechaniczną i powtarzalną, gromadzenie i bieżące monitorowanie danych o wszystkich postępowaniach z całego kraju.

Źródło: MRiT

Czw., 16 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś