Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsze w Polsce porozumienie terytorialne podpisane

Pierwsze w Polsce porozumienie terytorialne podpisane fotolia.pl

Rząd podpisał pierwsze porozumienie terytorialne. To nowy sposób planowania rozwoju. Po stronie samorządu terytorialnego umowę podpisały 32 gminy i 3 powiaty z obszaru dorzecza Wisłoki w województwie podkarpackim i małopolskim. Porozumienie jest zwieńczeniem trzech lat współpracy między tymi samorządami. 

Porozumienie terytorialne to nowy sposób planowania polityki rozwoju. W praktyce jest to umowa między rządem RP a grupą samorządów terytorialnych, której celem jest wspieranie działań rozwojowych. Porozumienie terytorialne jest deklaracją traktowania danego obszaru i jego potrzeb priorytetowo przez rząd. Na tym jednak nie koniec. Na mocy porozumienia jednostki samorządu terytorialnego zobowiązują się bowiem do wspólnego działania.

Pierwsze porozumienie terytorialne w Polsce wieńczy trzy lata współpracy 32 gmin oraz 3 powiatów z obszaru dorzecza Wisłoki z województw podkarpackiego i małopolskiego. Najważniejszym krokiem na tej drodze było przyjęcie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego „Dorzecze Wisłoki” na lata 2022-2030.

- Jednym z aktualnych wyzwań polityki rozwoju jest jej integracja i wzmacnianie współpracy na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym – stwierdziła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w trakcie uroczystości podpisania porozumienia terytorialnego 35 samorządów z obszaru dorzecza Wisłoki.

Jak dodała, korzyści płynące z realizacji wspólnych przedsięwzięć przez partnerstwa samorządów odczują przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Dzięki przemyślanym i dobrze przygotowanym projektom samorządy mogą rozwijać się szybciej i lepiej. Dlatego wspieramy współpracę ponad granicami administracyjnymi.

Porozumienie terytorialne stworzy platformę współpracy dla budowania wsparcia dla działań rozwojowych (zwłaszcza w sferze Zielonego Ładu) w samorządach dorzecza Wisłoki. Ma również zapewnić trwałe miejsce tego obszaru na mapie polityki rozwoju województw i stanowić ważną promocję regionu.

Śr., 11 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka