Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy zbiornik retencyjny pod Poznaniem już otwarty!

Nowy zbiornik retencyjny pod Poznaniem już otwarty! fotolia.pl

26 lipca 2023 r. otwarto zbiornik retencyjny Tulce w gminie Kleszczewo, w woj. wielkopolskim. Zbiornik o powierzchni 22,45 ha i pojemności retencyjnej 242 tys. m³ będzie magazynował wodę na potrzeby rolnictwa oraz pełnił funkcje rekreacyjne.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury zbiorniki wodne poprawiają bilans wodny w swojej okolicy, a przede wszystkim pomagają w łagodzeniu skutków zarówno suszy, jak i powodzi. Ich powstanie wpływa również na rozwój turystyki, rekreacji i sportu.

Budowa zbiorników przyczynia się też do poprawy zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi występowaniem długotrwałej suszy. Wobec nasilających się zmian klimatu jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, zapewniające właściwą ilość wody niezbędnej dla ludzi, gospodarki i środowiska.

Zbiornik Tulce w gminie Kleszczewo powstał poprzez spiętrzenie wód rzeki Męciny wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej, usytuowanej około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa Wielkopolska. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w kwocie blisko 18 mln zł. Pozostała część została zabezpieczona w ramach współfinansowania krajowego oraz ze środków własnych inwestora. Całkowita wartość zadania wyniosła nieco ponad 22 mln zł.

Źródło: MI

Pt., 28 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła