Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto ma ponosić nakłady na infrastrukturę oświetleniową? Jest apel do Ministerstwa Klimatu

Kto ma ponosić nakłady na infrastrukturę oświetleniową? Jest apel do Ministerstwa Klimatu fotolia.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wydało stanowisko w sprawie pilnej potrzeby legislacyjnej umożliwiającej gminom ponoszenie nakładów na infrastrukturę oświetleniową, do której nie posiada ona tytułu prawnego. Swój apel skierowali do Minister Klimatu i Środowiska.

„Aktualny stan własności systemu oświetlenia drogowego nadal jest jedną z głównych przyczyn trudności w dysponowaniu przez gminę majątkiem oświetleniowym, bowiem instalacje oświetleniowe są w przeważającej części własnością przedsiębiorstw energetycznych.” – czytamy we wstępie do stanowiska organizacji zrzeszającej samorządowe gremia.

Samorządowcy zauważają, że obowiązek modernizacji istniejącego oświetlenia, często opartego o oprawy z żarnikami rtęciowymi i sodowymi oraz konieczność zapewnienia właściwej jakości technicznej i eksploatacyjnej, wiąże się ze znacznymi nakładami na modernizację punktów świetlnych, a czasami linii przesyłowych. Jednocześnie wydatki gmin na ten cel powodują zwiększenie wartości obcego majątku.

Zdaniem sygnatariuszy apelu należy wyjaśnić kwestię finansowania takich przedsięwzięć. Zwykłe utrzymanie punktów świetlnych, o którym mowa w art. 3 pkt 22 ustawy Prawo energetyczne, nie obejmuje swym zakresem modernizacji, a jedynie bieżącą konserwację. W świetle obowiązujących przepisów finansowanie przez gminę ze środków własnych modernizacji oświetlenia ulicznego, w przypadku gdy właścicielem instalacji jest zakład energetyczny, może być uznane za niezgodne z prawem – gmina ma bowiem zapewnić tylko finansowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy, ale powinna robić to w ramach wydatków na zadania własne. „W przypadku gdy instalacja oświetleniowa stanowi własność zakładu energetycznego, gmina nie jest w żaden sposób uprawniona do ponoszenia nakładów ze środków własnych na modernizację punktów świetlnych niebędących jej własnością.” – czytamy w stanowisku OPOS.

Dlatego zdaniem członków organizacji, zasadnym jest wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących modernizacji instalacji oświetleniowej stanowiącej własność zakładu energetycznego przez gminy, ewentualnie ustalających zasady wzajemnych rozliczeń poczynionych przez gminę nakładów inwestycyjnych z właścicielem sieci.

„Wnosimy zatem o pilne podjęcie działań legislacyjnych, w celu wprowadzenia jednolitych zasad postępowania umożliwiającego legalne, rzetelne i gospodarne działania gmin w zakresie modernizowania oświetlenia przestrzeni publicznej na majątku będącym własnością zakładu energetycznego” – konkludują samorządowcy.

Z treścią apelu można zapoznać się na stronie OPOS pod tym linkiem.

Stanowisko OPOS zostało przyjęte przez następujące organizacje-sygnatariuszy Porozumienia: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Pomorskich, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Związek Gmin Lubelszczyzny, Stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego.

Sob., 29 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński