Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ujednolicono ustawę o wpisach w księgach wieczystych na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy indemnizacyjne

Ujednolicono ustawę o wpisach w księgach wieczystych na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy indemnizacyjne fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw pojawił się tekst jednolity ustawy o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych.

Tak zwane umowy indemnizacyjne polegały na przyznaniu rekompensat od Polski na rzecz państw obcych za mienie utracone przez ich obywateli wskutek nacjonalizacji lub wywłaszczenia w Polsce tych cudzoziemców. Do tej pory przepisy mówiły tylko o tym, że wpisanie w księgach Skarbu Państwa jako właściciela nieruchomości lub uprawnionego do korzystania z wieczystego użytkowania albo z ograniczonego prawa rzeczowego następuje na podstawie decyzji Ministra Finansów, stwierdzającej przejście na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości lub prawa na podstawie umowy indemnizacyjnej. Brak było jednak szczegółów co do samego postępowania, np. kto może złożyć wniosek, co budziło wątpliwości interpretacyjne dotyczące choćby interesu prawnego i udziału organów gospodarujących nieruchomościami.

Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2185) dodano do ustawy przepis art. 2a, który statuuje, że Minister Finansów prowadzi przedmiotowe postępowanie administracyjne na wniosek organu reprezentującego Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami właściwego ze względu na położenie nieruchomości albo z urzędu. Określono także, że stroną postępowania administracyjnego, o którym mowa będzie organ reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami właściwy ze względu na położenie nieruchomości. Uregulowano także kwestię umorzenia postępowania – może się to wydarzyć jeżeli brak jest podstaw do stwierdzenia przejścia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości lub prawa na podstawie międzynarodowej umowy o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych.

Oznacza to ostateczne rozwianie wątpliwości co do roli starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, którzy, co do zasady, są organami reprezentującymi Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami.

Nowy tekst jednolity, uwzględniający tę zmianę, znajduje się w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 634.

Czw., 6 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński