Podmioty uznane na podstawie wyjściowego pomiaru za strony powinny zachować status strony w toku postępowania hałasowego - tak przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 9 marca 2021 r. (II SA/Rz 52/21).
Sąd uznał, że skoro w chwili wszczęcia postępowania właściwy organ ochrony środowiska dysponuje już wynikami pomiarów poziomu hałasu na określonym obszarze (co do skonkretyzowanego terenu) i stwierdza, że poza zakładem w tym obszarze zostały przekroczone dopuszczalne poziomy akustyczne, to niezależnie od późniejszej weryfikacji (pozytywnej albo negatywnej) procedury pomiaru, jego wyników oraz kwalifikacji terenów ochrony akustycznej, konieczne jest, aby będący konsekwencją powyższego wyjściowego pomiaru krąg stron postępowania (co do zasady podmiotów, którym przysługują prawa rzeczowe do nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania akustycznego zakład) pozostał zachowany do zakończenia postępowania.
Oczywiście jak zauważył WSA pomiary lub ustalenia weryfikacyjne w toku postępowania mogą doprowadzić organ do wniosku, że pewne podmioty nie powinny być stronami postępowania, jednak ostatecznie o takiej kwalifikacji powinna rozstrzygać decyzja kończąca postępowanie w danej instancji. Podmioty uznane na podstawie wyjściowego pomiaru (o którym mowa w art. 115a ust. 1 ustawy - Prawo ochrony środowiska) za strony powinny zachować status strony w toku postępowania, aby mieć możliwość czuwania nad prawidłowością weryfikacji kwalifikacji terenu oraz ustalonych poziomów hałasu.
Nie jest zatem w ocenie Sądu prawidłowa praktyka wielokrotnego zmieniania kręgu stron w zależności od kolejnych wyników pomiarów weryfikujących pierwotne wyniki pomiarowe. Może się bowiem okazać, że pozbawienie danego podmiotu statusu strony jest konsekwencją błędnej kwalifikacji terenu w świetle kategorii terenów ochrony akustycznej lub błędów w zakresie oceny nowych wyników pomiarowych.
Źródło: CBOSA