Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Zamek Krzyżacki w Szczytnie

Na rzecz lokalnej społeczności: Zamek Krzyżacki w Szczytnie fot. miastoszczytno.pl

„Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego” to tytuł projektu rewitalizacji tego historycznego obiektu. Dofinansowanie na ten cel pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dzięki zrealizowanej inwestycji mieszkańcy miasta zyskali nowy obiekt, który w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność Miasta Szczytno wśród turystów. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż Zamek Krzyżacki w Szczytnie to ten sam zamek, w którym pierwszy polski noblista literacki Henryk Sienkiewicz umieścił część fabuły swojej powieści pt. „Krzyżacy”. To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego Juranda.

Zamek od dnia uroczystego otwarcia przyciąga wielu turystów i odwiedzających. Mają oni możliwość obcowania z kulturą przez wzgląd na wiele koncertów, wystaw oraz różnego rodzaju spotkań odbywających się na terenie Zamku, miedzy innymi cieszące się zainteresowaniem „Spotkania z duchami”, czy gry i zabawy rycerskie.

Miasto zyskało idealne miejsce do organizowania wszelkich imprez, zabaw, gier oraz wydarzeń kulturalnych, którego dodatkowym plusem jest położenie w samym centrum, w bliskiej odległości od Jeziora Domowego Dużego i plaży miejskiej, które są głównym miejscem wypoczynku podczas wakacji.

Rewitalizacja obejmowała m.in. takie prace jak:

  • konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku;
  • budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem;
  • budowę przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych);
  • wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej;
  • budowę kładki pieszej;
  • wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego);
  • wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni);
  • przeprowadzenie badań archeologicznych.

Zamek Krzyżacki w Szczytnie znalazł się w pierwszej 15-tce konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2021", który jest jednym z największych tego rodzaju konkursów w Polsce. W tegorocznej edycji plebiscytu zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury wybrało 15.

Źródło: miastoszczytno.pl, Modernizacja Roku

Śr., 21 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska