Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kategoryzacja zarządzania obszarami chronionymi

Kategoryzacja zarządzania obszarami chronionymi fotolia.pl

1 września br. umowę w sprawie kategoryzacji polskich parków narodowych i krajobrazowych oraz innych obszarów chronionych podpisali przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Ochrony Środowiska. 

Projekt ma umożliwić dokonanie wstępnej kategoryzacji form ochrony w Polsce według międzynarodowych standardów tj. systemu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Kategoryzacja obejmie 23 parki narodowe i 125 parków krajobrazowych. Ponieważ występują parki narodowe które zostały skategoryzowane przed wydaniem aktualnych wytycznych IUCN (2008), powstała także potrzeba weryfikacji informacji i ewentualnego dostosowania przyznanych im kategorii do obecnych standardów.

Cele projektu jest:

  • ułatwienie w planowaniu obszarów chronionych i systemów obszarów chronionych;
  • poprawa zarządzania informacjami o obszarach chronionych;
  • pomoc w regulowaniu działalności na obszarach chronionych.

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska w skali globalnej obszary chronione obejmują ogromną różnorodność nazewnictwa, celów zarządzania i podejścia do zarządzania tymi obszarami chronionymi. Dla zapewnienia określonego mechanizmu globalnej komunikacji, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opracowała w 1994 r. kategoryzację obszarów chronionych w skali od Ia do VI, a następnie udoskonalono i opublikowano w 2008 r. w formie Wytycznych do stosowania kategoryzacji w zarządzaniu obszarami chronionymi. Kategoryzacja została wprowadzona w dużej mierze w celu ujednolicenia opisów tego, co stanowi dany obszar chroniony.

Więcej informacji na powyższy temat znajduje się tutaj: https://www.gov.pl/web/klimat/umowa-na-kategoryzacje-obszarow-chronionych 

Pt., 2 Wrz. 2022 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka