Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w roku 2018 zostało oddanych do użytku 184,8 tys. mieszkań, tj. 3,6 proc. więcej niż przed rokiem. Z tego 96,5 proc. mieszkań wybudowali deweloperzy i inwestorzy indywidualni. Spółdzielnie wybudowały niewiele więcej niż przed rokiem (3 tys. mieszkań do 2,3 tys. w roku 2017). W ramach budownictwa społecznego (do którego zalicza się budownictwo czynszowe, komunalne i zakładowe) oddanych zostało 3,5 tys. mieszkań, tj. 6 proc. więcej niż przed rokiem. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, odpowiadające za politykę przestrzenną i budownictwo przypisuje zwiększenie liczby oddanych do użytku mieszkań podjętym działaniom legislacyjnym.
Specustawa pomogła?
Główne pozytywne oddziaływanie ministerstwo przypisuje tzw. specustawie mieszkaniowej. Jak uzasadnia resort, ustawa oferuje inwestorom rozwiązania usprawniające prowadzenie procesu inwestycyjno-budowlanego i pozyskiwanie nieruchomości pod zabudowę oraz możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych w prawo własności. Według ministerstwa potwierdzeniem spodziewanego dalszego wzrostu na rynku mieszkaniowym jest liczba nowych pozwoleń na budowę i liczba rozpoczynanych nowych inwestycji. W 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy o 2,7 proc. większej liczby mieszkań (257,1 tys.) niż przed rokiem i rozpoczęto budowę o 7,7 proc. (221,9 tys.) mieszkań więcej. Kierownictwo ministerstwa jest jednak równocześnie świadome tzw. drugiej strony medalu. Bowiem tak "rozkręcony" rynek generuje wyższe koszty, zarówno po stronie pracowników, jak i materiałów budowlanych. Ale jak szacują urzędnicy, będzie to w najbliższym roku skłaniać firmy do poszukiwania i wykorzystania w większym stopniu innowacyjnych technologii. To z kolei przyczyni się do zwiększenia zdolności produkcyjnych.
Nowa zachęta - "Mieszkanie na start"
Od 1 stycznia bieżącego roku wystartował program dopłat do czynszu "Mieszkanie na start". Poza prospołecznym oddziaływaniem, jak podkreśla ministerstwo, ma on także wymiar proinwestycyjny. Przewiduje bowiem bezzwrotną pomoc dla najemców nowych mieszkań objętych współpracą inwestora z gminą, którzy mają trudności z ponoszeniem wydatków z tytułu najmu. Gminy mogą już w tym celu występować do Banku Gospodarstwa Krajowego o zabezpieczenie środków budżetowych na ten cel. W tegorocznym budżecie rząd przeznaczył na finansowanie programu "Mieszkanie na start" 200 min zł.
Źródło: mr.gov.pl