Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inwestycje celu publicznego (18)

Inwestycje celu publicznego (18) fotolia.pl

Ustawa o gospodarce nieruchomościami w art. 6 pkt 8 jako cel publiczny wymienia działalność w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin objętych własnością górniczą.

Kwestie związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem kopalin uregulowane zostały przede wszystkim w przepisach ustawy– Prawo geologiczne i górnicze.

Ustawa ta w następujący sposób tłumaczy powołane pojęcia:

  • poszukiwanie kopalin to wykonywanie prac geologicznych w celu odkrycia i wstępnego udokumentowania zasobów złoża kopaliny, wód podziemnych, albo kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla (art. 6 ust. 1 pkt 7);
  • rozpoznawanie kopalin to wykonywanie prac geologicznych na obszarze wstępnie udokumentowanego złoża kopaliny, wód podziemnych, albo kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla (art. 6 ust. 1 pkt 13);
  • wydobywanie kopaliny oznacza natomiast jej pozyskiwanie na podstawie koncesji w warunkach i w sposób określony w przepisach działu III ustawy Prawo geologiczne i górnicze. W słowniczku zamieszczonym w ustawie nie ma definicji wydobywania kopalin. Zdefiniowano za to pojęcie kopaliny wydobytej – jako całość kopaliny odłączonej od złoża. Należy więc przyjmować, że wydobywanie kopalin polega na odłączaniu ich od złoża. Natomiast w świetle art. 6 ust. 1 pkt 19 złożem kopaliny jest naturalne nagromadzenie minerałów, skał oraz innych substancji, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą.

Jednakże cel publiczny w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczy jedynie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania tylko tych kopalin, które są objęte własnością górniczą i które (jak wynika z prawa geologicznego i górniczego) stanowią własność Skarbu Państwa.

O tym, których kopalin dotyczy art. 6 pkt 8 ustawy o gospodarce nieruchomościami, decyduje pojęcie własności górniczej, które zdefiniowano w art. 10 ustawy – Prawo geologiczne i górnicze.

A zatem własnością górniczą objęte są złoża węglowodorów, węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, bez względu na miejsce ich występowania. Według ust. 2 powołanego przepisu własnością górniczą są objęte także złoża wód leczniczych, wód termalnych i solanek (inne wody nie są kopalinami w świetle art. 5 ust. 1). Własnością górniczą są objęte także części górotworu położone poza granicami przestrzennymi nieruchomości gruntowej, w szczególności znajdujące się w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej (ust. 4).

Wszystkie wymienione złoża kopalin, które są objęte własnością górniczą, stanowią własność Skarbu Państwa (art. 10 ust. 5)

Sob., 22 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka