Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Planowanie budżetu, jak budowanie domu na piasku (2)

Planowanie budżetu, jak budowanie domu na piasku (2) fotolia.pl
"Pełne wzajemne zrozumienie pomiędzy stroną rządową i samorządową ilustruje przykład wymiany zdań na ostatnim posiedzeniu zespołu edukacji, kultury i sportu KWRiST, 22 listopada. - Z naszych danych wynika, że samorządy w br. nie miały niższych dochodów - powiedziała zastępca dyrektora departamentu finansów samorządu terytorialnego MF Marianna Borowska. - Tak, zgadza się, one nie były mniejsze. Ale nam chodzi o coś innego. O to, że rząd ciągle dokłada nam zadań przez co wzrastają nam wydatki, głównie bieżące, na które z tych dochodów brakuje pieniędzy - odpowiedział burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.

„Czuję się jak biurokrata"

Kilka dni temu pisaliśmy o dużej zmiennej niewiadomej w równaniu, które nazywa się budżet jst. Jest nim to co zawiera budżet państwa, a pośrednio bąć bezpośrednio dotyczy samorządów terytorialnych. Już słychać, że samorządy, które przy konstruowaniu swoich budżetów muszą brać pod uwagę wskaźniki proponowane przez ministra finansów są niepewne jutra. - "Czuję się jak zwykły biurokrata. Niczego nie mogę tworzyć. Chciałabym zaplanować taki budżet, by mógł odpowiadać na potrzeby ludzi. Tymczasem przerzucam z jednej kupki na drugą. Gminy mają nieco łatwiej, bo mają przynajmniej z czego kreować swoje dochody, mogą prowadzić jakąś politykę. A my – powiaty – co możemy, nic" – wyznaje DWW skarbnik Powiatu Opolskiego (Lubelskie) Krystyna Sołdek.

Z kolei w rozmowach z Dziennikiem Rzeczpospolita: prezydent Poznania twierdzi, że samorządy nie są przygotowane na różne warianty budżetu. skarbnik Lublina, informuje, że projekt budżetu miasta został opracowany na podstawie informacji przekazanych przez MF o wielkości udziału gmin we wpływach z PIT i subwencji ogólnej, a także informacji przekazanych przez wojewodę lubelskiego o środkach na zadania zlecone, ale miasto nie zostało poinformowane, z którego wariantu pochodzą te dane. Skarbnik Radomia dodaje, że wcześniej samorządom zostały przekazane całkiem inne dane.

Przypomnijmy, że założenia i wskaźniki makroekonomiczne, o których minister finansów informuje jst, nie są dla nich wiążące, ale większość na ich podstawie opracowuje projekt budżetu. Jeśli wskaźniki makroekonomiczne zostaną zmienione, sytuacja finansowa wielu samorządów może stać się nie bardzo trudna jak jest teraz, lecz dramatyczna.
Pon., 28 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża