Stanowisko Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie projektu założeń zmian w ustawie Prawo budowlane.
Przekazany w dniu 20 marca br. przez resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej projekt założeń zmian w ustawie Prawo budowlane zmierza m.in. do zastąpienia decyzji o pozwoleniu na budowę formułą zgłoszenia. Tak daleko idąca zmiana systemowa wymaga dogłębnej analizy, obejmującej nie tylko aspekty techniczne, ale przede wszystkim problematykę:
- ładu przestrzennego,
- ochrony praw osób trzecich.
ad 1) Odpowiedzialność za ład przestrzenny została ustrojowo przekazana gminom, choć ustawy szczegółowe nie ułatwiają im wywiązania się z tego zadania. Wprowadzenie propo-nowanej zmiany bez wzięcia pod uwagę kontekstu zagospodarowania przestrzennego może jeszcze utrudnić i tak niełatwą sytuację w tym zakresie.
ad 2) Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia 2011 roku w sprawie granic wolności budowlanej z punktu widzenia poszanowania praw osób trzecich (wydane przez Trybunał w pełnym składzie) nakreśla jeszcze szerszą perspektywę, która wymaga przeana-lizowania aspektów o znaczeniu fundamentalnym.
W tej sytuacji niezbędne – naszym zdaniem – jest podjęcie szerokiej dyskusji nad tymi założeniami, z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk. Strona samorządowa deklaruje chęć aktywnego udziału w takiej debacie. Po jej przeprowadzeniu sformułujemy stanowisko JST w sprawie projektu założeń.
Warszawa, 24 kwietnia 2013 r.
Za Stronę Samorządową KWRziST
(-) Mariusz Poznański
Współprzewodniczący Komisji