Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Smart city zyskuje popularność - wywiad z Moniką Nowak

Smart city zyskuje popularność - wywiad z Moniką Nowak na zdjęciu: Monika Nowak

O znaczeniu otwartych danych, zrównoważonym rozwoju, transformacji energetycznej, przyszłości transportu oraz cyfryzacji i sztucznej inteligencji dla smart city rozmawiamy z Moniką Nowak, Flagship Events Department Director w MMC Polska.

Już tylko tydzień dzieli nas od XVI edycji kongresu Smart City Forum. Jakie tematy zdominują tegoroczne obrady?

Głównymi punktami zainteresowania nadchodzącej edycji Smart City Forum staną się m.in. aspekty edukacyjne w kontekście innowacyjności oraz wykorzystywanie otwartych danych do planowania rozwoju miast. Eksperci pochylą się m.in. nad kwestią efektów ekonomicznych i energetycznych kryzysu energetycznego, optymalizacji układów pomiarowych, neutralności klimatycznej miast do 2050 r. w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, strategii oszczędności na przyszłość i przyspieszenia rozwoju inwestycji w OZE w regionach Polski. Nie zabraknie komentarza na temat monitoringu i analityki wody w mieście oraz zarządzania gospodarką wodną.

Bardzo ważnym wystąpieniem będzie przemówienie mera Mariupola i prezentacja ukraińskich planów na odbudowę po wojnie. Miasto zrównane z ziemią trzeba stworzyć na nowo.

Najbliższa edycja Smart City Forum rozpocznie się od Szczytu Włodarzy Miast. W praktyce będzie to debata prezydentów poświęcona najważniejszym wyzwaniom stojącym przed miastami w 2023 r. Jakie to wyzwania?

Miasta próbują dążyć do zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Włodarze miast muszą radzić sobie również z problemami związanymi z transportem, takimi jak zatłoczenie, zanieczyszczenie powietrza i korki drogowe. Istotna jest także kwestia rozwoju infrastruktury transportowej, poprawy transportu publicznego, zachęcania do korzystania z alternatywnych środków transportu (np. rowerów, transportu zbiorowego) oraz rozwijania inteligentnych systemów zarządzania ruchem. Trzeba również pamiętać o planowaniu przestrzennym i rozwoju urbanistycznym. W debacie prezydenckiej osobiście rozmawiać będą prezydenci Wrocławia, Poznania, Kielc, Sopotu, Słupska i Lublina.

Bardzo ważne miejsce w agendzie tegorocznej edycji kongresu zajmą debata „Open Data” oraz „Eko miasto i środowisko”. Dlaczego są one tak ważne?

Debata na temat Open Data w kontekście smart city koncentruje się na sposobach, w jaki gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych mogą wspierać innowacje, rozwój usług miejskich i zaangażowanie mieszkańców. Otwarte dane mogą przyczynić się do lepszego planowania miejskiego, poprawy mobilności, efektywności energetycznej, zarządzania odpadami i wielu innych obszarów.

Zrównoważone rozwój i ochrona środowiska to kluczowe wyzwania, którym muszą stawić czoła współczesne miasta. Debata na temat ekomiasta skupia się na rozwiązywaniu problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, odpadami, efektywnością energetyczną, zmianami klimatycznymi i innymi zagadnieniami ekologicznymi. Wprowadzenie zielonych technologii, inteligentnego zarządzania energią, wykorzystanie energii odnawialnej, rozwój transportu publicznego i inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mogą przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska miast.

Podczas dwóch dni obrad nie zabraknie tematów związanych z transformacją energetyczną i przyszłością transportu. Czego możemy spodziewać się po panelach poświęconych tym zagadnieniom?

Panel poświęcony transformacji energetycznej poruszy temat Europejskiego Zielonego Ładu. Prelegenci zastanowią się również nad skuteczną strategią oszczędności na przyszłość oraz nad prężniejszą budową OZE.

Debata na temat przyszłości transportu stworzy przestrzeń na dyskusje o kluczowych aspektach ekologicznych form transportu. Ważne w tym kontekście są płynność ruchu i komfort przemieszczania, eksploatacja i utrzymanie systemów transportu oraz mikromobilność jako integracja sieci transportu. Panel nawiąże również do wyzwań związanych z inwestycjami w infrastrukturę ładowania elektrycznych aut i autobusów. Zaprezentowane będą pierwsze wdrożenia autobusów na wodór w polskich miastach. Takie rozwiązania ma już Rybnik czy Płock. Przy wysokich cenach prądu mniejsze polskie miasta mocno zaczęły interesować się wodorem jako czystą i efektywną alternatywą dla elektrycznej komunikacji miejskiej, nie mówiąc już o spalinowym transporcie. Miasta te planują także uruchomić inwestycje pozwalające produkować wodór.

Coraz częściej mówi się o cyfryzacji i sztucznej inteligencji. Jakie znaczenie mają one w koncepcji smart city?

Cyfryzacja i sztuczna inteligencja odgrywają kluczową rolę w koncepcji smart city. Pozwalają m.in. na inteligentne zarzadzanie energią i zasobami poprzez monitorowanie zużycia, analizę wzorców, identyfikację obszarów o dużej konsumpcji i wprowadzenie efektywnych rozwiązań. Wykorzystanie sztucznej inteligencji może przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców smart city. Dzięki analizie danych i automatycznemu dostosowaniu usług do potrzeb mieszkańców można zoptymalizować dostęp do transportu publicznego, zapewnić lepsze zarządzanie odpadami, zwiększyć bezpieczeństwo publiczne, poprawić dostęp do usług medycznych i wiele innych.

Śr., 24 Mj. 2023 0 Komentarzy
Wojciech Dąbrówka
Redaktor Wojciech Dąbrówka