Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Wsłuchuję się w głos mieszkańców" - wywiad z Ludomirem Handzlem

na zdjęciu: Ludomir Handzel

O tytule Super Miasto 2022 dla Nowego Sącza i wyzwaniach, jakie stoją przed miastami na prawach powiatu rozmawialiśmy z Ludomirem Handzlem, prezydentem miasta Nowy Sącz.

Tegoroczne wyniki Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu przyniosły miastu Nowy Sącz tytuł Super Miasto 2022. Laur trafia do tych JST, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań uwzględnianych w rankingu w swojej kategorii. Czym dla nowosądeckiego samorządu jest ta nagroda?

Ludomir Handzel: Nagroda jest niezwykle cenna, bowiem w przeciwieństwie do wielu innych wyróżnień nie można jej kupić, a kryteria są jasno określone i transparentne. Jest to dla nas potwierdzenie, że trzymamy się wysokich standardów, choć równocześnie przez cały czas wprowadzamy konieczne zmiany w funkcjonowaniu dużej organizacji jaką miasto, żeby sprostać wymaganiom współczesności.

Nowy Sącz uczestniczy w Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu już od wielu lat. Nie po raz pierwszy zajmuje pozycję lidera w kategorii miast na prawach powiatu. Gdzie leży źródło tego sukcesu?

Ludomir Handzel: To moja pierwsza kadencja, jako Prezydent Nowego Sącza musiałem dokonać wielu zmian kadrowych oraz organizacyjnych w celu usprawnienia funkcjonowania miasta. Tak naprawdę to efekt pracy setek osób zaangażowanych w pracę dla Nowego Sącza. Wsłuchuję się w głos mieszkańców i realizuję program na który nowosądeczanie zagłosowali w 2018 roku.

Zdobywcy 2. i 3. pozycji w kategorii miast na prawach powiatu w ostatnich kilku latach również zachowują miejsce na podium. Jak ocenia Pan Prezydent bliższą i dalszą konkurencję?

Ludomir Handzel: Bardzo się cieszę z osiągnięć innych samorządów, zdrowa konkurencja jest czynnikiem stymulującym rozwój, wszyscy pracujemy dla dobra mieszkańców stale podnosząc jakość naszych usług. Często wymieniamy się doświadczeniami z innymi samorządowcami, dzięki temu wspólnie łatwiej stawić czoła pojawiającym się trudnościom. Nie ukrywam, że zawsze obserwuję włodarzy Muszyny i Chełmca – to po prostu dobrzy gospodarze.

Jakie wyzwania stoją obecnie przed miastami na prawach powiatu i samym Nowym Sączem? Czy są one w stanie wpłynąć na wyniki przyszłorocznego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu?

Ludomir Handzel: Przed samorządami stoi od kilku miesięcy problem drastycznie rosnących kosztów, jest to związane nie tylko z cenami energii, ogrzewania itp. ale również z presją płacową, co  nie powinno dziwić, bo rosną również koszty życia.  Wzrastają również koszty realizacji inwestycji. Jednocześnie w wyniku podejmowanych decyzji politycznych realne dochody samorządów spadają.

W tym roku odbywają się wybory do parlamentu, potrzebny jest wspólny głos samorządów, który sprawi, że w nowym Sejmie i Senacie nie zabraknie ludzi rozumiejących problemy naszych małych ojczyzn. Po ‘89 roku Polska poszła w kierunku samorządności. I bardzo dobrze. Mam nadzieję, że samorząd nie będzie zniszczony.

Pon., 13 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka