Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O multikryzysach i wyzwaniach dla rozwoju dla samorządów na kongresie w Sopocie

O multikryzysach i wyzwaniach dla rozwoju dla samorządów na kongresie w Sopocie na zdjęciu: Maciej H. Grabowski

Budżety lokalne wobec multikryzysów, regulacji i scenariuszy zmian podatkowych, rozwój i inwestycje w otoczeniu prawno-ekonomicznym, polityka rozwojowa w kontekście funduszy europejskich oraz alternatywnych źródeł finansowania, nowe technologie w służbie optymalizacji kosztów działalności samorządów… O tym, co jeszcze nas czeka podczas Samorządowego Kongresu Finansowego, rozmawialiśmy z Maciejem H. Grabowskim z prezesem zarządu Fundacji Centrum Myśli Strategicznych, która współorganizuje wydarzenie razem z Grupą MTP.

Już niespełna miesiąc dzieli nas od trzeciej edycji Samorządowego Kongresu Finansowego, które wraz z Europejskim Forum Samorządowym tworzy projekt Local Trends. Jaka jest idea tego projektu?

Maciej H. Grabowski: Local Trends to wieloletni projekt, którego nadrzędnym celem jest inicjowanie konstruktywnej dyskusji ponad podziałami. Wychodzimy z naszych codziennych baniek, w których funkcjonujemy jako samorządowcy, ludzie nauki, biznesu czy administracji centralnej. Zależy nam na wzmocnieniu głosu gmin, miast, powiatów i województw w debacie o rozwoju jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Podczas obu wydarzeń – wiosennego kongresu w Sopocie i jesiennego forum w Poznaniu – spotykają się przedstawiciele administracji państwowej, samorządów, środowisk naukowych i biznesu. Od początku przyświecała nam idea współdziałania i dialogu i bardzo się cieszę, że udaje się ją realizować.

W tym roku Samorządowy Kongres Finansowy odbędzie pod hasłem „Samorządy wobec multikryzysów i wyzwań rozwoju”. Czego w praktyce możemy spodziewać się po tegorocznej edycji kongresu?

Maciej H. Grabowski: Jak co roku mamy w programie debaty plenarne i kilkanaście debat równoległych. Podczas debat plenarnych zdiagnozujemy największe wyzwania dla finansów samorządów i w formule rozmów dwustronnych będziemy szukać rozwiązań na najbliższe lata. Debaty równoległe poświęcone będą kluczowym zagadnieniom, takim jak m.in: transformacja energetyczna, wsparcie dla mieszkalnictwa komunalnego, scenariusze kosztów usług komunalnych czy system finansowania rolnictwa i wspierania rozwoju wsi oraz przykłady realizacji projektów w formule PPP. Ważnym elementem wydarzeń realizowanych w ramach Local Trends jest Scena Dobrych Praktyk, gdzie prezentowane są już wdrożone innowacyjne rozwiązania, które sprawdziły się i przynoszą dobre efekty.

Jakie główne bloki tematyczne zostały przewidziane podczas kongresu? Z czego wynika ten wybór?

Maciej H. Grabowski: Na pewno reforma finansów samorządowych jako klucz do stabilizacji. Ponadto zielona transformacja miast i gmin, finansowanie inwestycji oraz trudności związane z utrzymaniem jakości usług przy wzrostach cen, a także współpraca na rzecz odbudowy Ukrainy. Zachęcam do śledzenia strony www.localtrends.pl oraz mediów społecznościowych, ponieważ już wkrótce ogłosimy pełen program wydarzenia.

Kto i dlaczego powinien wziąć udział w Samorządowym Kongresie Finansowym?

Maciej H. Grabowski: Zapraszamy do udziału przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki. Podczas kongresu finansowego bardzo ważna jest obecność skarbników, bo finanse samorządów ulegają głębokim zmianom, a dochody własne znacznie zmalały. Przedsiębiorcy, a szczególnie Ci oferujący usługi dla jednostek samorządu terytorialnego, będą mieli okazję do zaprezentowania swoich rozwiązań i nawiązania trwałej współpracy. Zielona i cyfrowa transformacja musi nabrać tempa w skali całego kraju i każdej gminy, stąd  niezbędny jest głos ekspertów mających odpowiednie know how. Rejestracja na kongres trwa i już teraz mogą Państwo zagwarantować sobie udział w kongresie. Z każdą edycją obserwujemy coraz większe zainteresowanie i przede wszystkim coraz więcej efektów dyskusji i spotkań zapoczątkowanych właśnie podczas Local Trends. Jesteśmy dumni z tego praktycznego wyrazu sukcesu naszego projektu.

Czym różni się Samorządowy Kongres Finansowy od Europejskiego Forum Samorządowego, a więc drugiego wydarzenia, które tworzy projekt Local Trends?

Maciej H. Grabowski: Jak sama nazwa wskazuje podczas Samorządowego Kongresu Finansowego koncentrujemy się przede wszystkim na finansach. Bardzo zależało nam na takim wydarzeniu, właśnie z udziałem skarbników, analityków, ekonomistów. Bo żeby rozmawiać o rozwoju, o inwestycjach, o poprawie jakości życia mieszkańców – trzeba najpierw ustalić zasady finansowania i pozyskiwania środków na te cele. Uznaliśmy, że brakuje takiego wydarzenia, podczas którego bardzo konkretnie analizowane są problemy, z którymi zmagają się skarbnicy i włodarze. Natomiast w Poznaniu, podczas Europejskiego Forum Samorządowego, poruszamy szerszy zakres tematów związanych z rozwojem samorządów. Bardzo dużo uwagi poświęcimy w tym roku kwestiom zielonych technologii. To też wydarzenie, na które zapraszamy ekspertów z zagranicy, którzy w ramach Forum Rozwoju Miast opowiadają o swoich doświadczeniach.

Związek Powiatów Polskich angażuje się w organizację Samorządowego Kongresu Finansowego już od pierwszej edycji – początkowo jako partner instytucjonalny, a od dwóch lat jako partner strategiczny. Jak oceniają Państwo współpracę z ZPP? Jaką wartość Związek Powiatów Polskich wnosi do wydarzenia?

Maciej H. Grabowski: Bardzo cenimy współpracę z partnerami strategicznymi, którzy są nie tylko łącznikami pomiędzy organizatorami wydarzenia a naszymi odbiorcami, lecz także dysponują wiedzą na temat najaktualniejszych tematów, które warto poruszyć w ramach kongresu. I to oni współtworzą program wydarzeń. Dzięki partnerom wiemy, które z samorządów przeprowadziły udaną inwestycję, które zmagają się z największymi problemami. Tylko dzięki takiej aktywnej współpracy mamy szansę tworzyć wydarzenia, które wnoszą realne zmiany.

Dla członków Związku Powiatów Polskich jako partnera strategicznego Samorządowego Kongresu Finansowego przewidzieli Państwo bezpłatne uczestnictwo. Kto i jak może skorzystać z tej oferty?

Maciej H. Grabowski: Do bezpłatnego udziału zapraszamy wszystkich członków zrzeszonych w ramach Związku Powiatów Polskich. Osoby zainteresowane bezpłatnym udziałem proszone są o kontakt na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zachęcamy jednak, aby nie zwlekać z decyzją, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a zainteresowanie wydarzeniem jest bardzo duże.

Pt., 3 Mrz. 2023 0 Komentarzy
Wojciech Dąbrówka
Redaktor Wojciech Dąbrówka