Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zabawki bezpieczne nie tylko na Dzień Dziecka – kontrole Inspekcji Handlowej

Zabawki bezpieczne nie tylko na Dzień Dziecka – kontrole Inspekcji Handlowej fot.pixabay

Prezes UOKiK wraz z Inspekcją Handlową dba o to, by w ręce najmłodszych konsumentów trafiały tylko bezpieczne zabawki. W związku z tym przeprowadzone zostały 2 kontrole – 65 modeli pluszaków, miękkich lalek i piłek, kostiumów i masek pod względem łatwopalności oraz ich składu, wypełnienia.

Sprawdzono m.in. oznakowanie, trwałość szwów, obecność zbyt małych elementów oraz palność niektórych zabawek. Więcej niż 1/3 miała nieprawidłowości formalne lub konstrukcyjne.

Przedsiębiorcy zostali wytypowani na podstawie wyników wcześniejszych kontroli. Uwzględniono też sygnały medialne, informacje od konsumentów i przedsiębiorców, a także popularność określonych kategorii zabawek wśród najmłodszych.

Jeśli chodzi o kontrolę zabawek miękkich z wypełnieniem - na 35 modeli zabawek łącznie 15 miało nieprawidłowości. Natomiast kontrola palności zabawek wskazuje, że na 30 modeli zabawek w 10 stwierdzono nieprawidłowości.

Pełen opis nieprawidłowości i efektów kontroli dostępny na stronie: uokik.gov.pl/zabawki-bezpieczne-nie-tylko-na-dzien-dziecka-kontrole-inspekcji-handlowej 

UOKiK przypomina również, że zanim zdecydujemy się na kupno danej zabawki, powinniśmy sprawdzić jej wykonanie oraz upewnić się, że ma znak CE.

Źródło: UOKiK

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła