Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Okulary przeciwsłoneczne - kontrola UOKiK, IH i KAS

Okulary przeciwsłoneczne - kontrola UOKiK, IH i KAS fotolia.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły wspólną kontrolę okularów przeciwsłonecznych.

Łącznie sprawdzono 196 modeli (ok. 500 tys. sztuk), z czego 15 modeli zbadano w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Łodzi.

Okulary przeciwsłoneczne to środki ochrony indywidualnej (ŚOI) kategorii I. Kategoria I oznacza ochronę użytkowników przed minimalnym zagrożeniem. W przypadku okularów przeciwsłonecznych – przed uszkodzeniem wzroku z powodu narażenia na działanie światła słonecznego (innego niż podczas obserwacji słońca).

Skuteczną formą eliminowania produktów niezgodnych lub stanowiących zagrożenie, a sprowadzanych spoza UE, jest zatrzymywanie ich przez organ celny już na granicy. Prezes UOKiK i Szef KAS wraz z IH dbają o to, by na polski rynek zostały dopuszczone tylko bezpieczne produkty.

W tym celu zweryfikowano, czy okulary przeciwsłoneczne posiadają:

 • oznakowanie CE,
 • prawidłową deklarację zgodności,
 • dokumentację techniczną,
 • dane identyfikujące produkt,
 • nazwę i dane adresowe producenta/importera,
 • prawidłowo sporządzoną instrukcję.

Na 196 modeli okularów przeciwsłonecznych w aż 186 (95 proc.) modelach stwierdzono nieprawidłowości, a w niektórych więcej niż 1. Zakwestionowano produkty ze względu na oznakowanie, niezgodności formalne
i wymagania zasadnicze.

Do obrotu nie zostało dopuszczonych ok. 465 tys. sztuk okularów przeciwsłonecznych – nie spełniały obowiązujących wymagań. Organ nadzoru rynku może wskazać importerom zakres działań, jakie powinni podjąć, aby usunąć niezgodności formalne. Następnie na wniosek importera organ celny może wyrazić zgodę na dokonanie działań naprawczych w ramach właściwej procedury celnej. Oznakowanie ok. 1 tys. sztuk okularów przeciwsłonecznych zostało poprawione i produkty mogły zostać dopuszczone do obrotu.

Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych pamiętaj, aby sprawdzić:

 • Sprawdź znak CE – to deklaracja producenta, że produkt spełnia odpowiednie wymagania unijne. Powinien on być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały – przeważnie na ramce okularów przeciwsłonecznych.
 • Zwróć uwagę na kategorię filtra – im wyższa, tym większy stopień ochrony. W pochmurne dni wystarczy filtr kategorii 1–2, na plaży – 3, ale w górach konieczna jest 4.
 • Kategoria 4 chroni przed oślepiającym blaskiem słońca, np. podczas jazdy na nartach, ale jest nieodpowiednia do jazdy – może utrudniać widzenie na drodze.
 • Oznaczenie kategorii, np. CAT. 3, najczęściej znajdziesz na wewnętrznej stronie oprawek.
 • Weź pod uwagę siłę filtra – filtr chroni wzrok: odbija szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Optymalnym zabezpieczeniem dla oczu są okulary z filtrem UV400, który blokuje niemal 100% szkodliwych promieni słonecznych.
 • Oznaczenie filtra, np. filtr UV400, najczęściej znajdziesz na wewnętrznej stronie oprawek.

Listę skontrolowanych produktów znajduje się tutaj 

Źródło: UOKiK

Śr., 13 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła