Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak oszczędzać prąd, a przy okazji żyć bardziej ekologicznie?

Jak oszczędzać prąd, a przy okazji żyć bardziej ekologicznie? fotolia.pl

Od nowego roku ceny prądu wzrastają, co może powodować, że wielu z nas zacznie szukać sposobów na oszczędności w tym zakresie. Można to zrobić w kilku prostych krokach, a przy tym, żyć bardziej ekologicznie. Przeczytaj, jak zaoszczędzić energię każdego dnia i zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Energia vs. zanieczyszczenia

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), produkcja i zużycie energii elektrycznej stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia środowiska na całym świecie. Są one liczone w milionach ton rocznie - to skutek zarówno produkcji, jak i zużycia prądu.

- Zanieczyszczenia te pochodzą m.in. ze spalania biomasy, paliw kopalnych w transporcie, a także w przemyśle i elektrowniach konwencjonalnych produkujących prąd lub ciepło systemowe. Sama produkcja energii elektrycznej, która jest potrzebna, aby zasilać urządzenia używane przez nas na co dzień, w warunkach krajowych bazuje na technologiach węglowych. W efekcie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, chociażby poprzez emisję dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i tlenków azotu - mówi Zbigniew Lewicki z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

Co można zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie i nie niszczyć środowiska naturalnego? A przy tym zaoszczędzić, w dobie rosnących rachunków za energię? Małe gesty mają znaczenie, warto więc zacząć od zmiany nawyków i codziennych zachowań.

Zmień oświetlenie w pomieszczeniach

To, jakie oświetlenie stosujesz, ma bardzo duże znaczenie w kwestii poboru energii. Dlatego warto przejść w tryb oszczędzania energii, wybierając odpowiednie żarówki. Najbardziej energooszczędne są lampy LED. Standardowa żarówka działa przez ok. 1000 godzin, podczas gdy żarówki LED odpowiednio 30 000-50 000 godzin, a więc ok. 80% więcej. To nie tylko rekompensuje wyższy koszt zakupu, ale także w perspektywie czasu generuje realne oszczędności.

Do każdego pomieszczenia w mieszkaniu lub firmie dobierz odpowiednią moc. Nie wszędzie potrzebne jest bardzo intensywne światło. To oczywistość. Warto też jednak zwrócić uwagę na niuanse, już nie tak oczywiste… Jeśli masz lampę z kloszem, wybierz jego jasny kolor, aby nie zabierał dodatkowo światła, a rozpraszał je - szczególnie jeśli masz w nim żarówkę o niskiej intensywności naświetlenia. W przypadku miejsc wspólnych czy na zewnątrz budynku opłaci się zainstalowanie czujników, które reagują na ruch. Warto też pamiętać, aby oświetlenie zewnętrzne doświetlało miejsca faktycznie dla nas istotne. Nie ma potrzeby oświetlać wszystkiego - takie podejście nie tylko wpłynie pozytywnie na nasz portfel, ale również zmniejszymy stopień, w jakim zanieczyszczamy środowisko światłem.

Postaw na energooszczędne rozwiązania w domu

Mając dom jednorodzinny, wybierz instalacje energooszczędne. Może to być system inteligentnego domu, który pozwoli sterować oświetleniem i energią w kontrolowany sposób. Innym rozwiązaniem są także kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne. Skutecznie wykorzystują one energię słoneczną, aby uzupełnić dostępne zasoby energii elektrycznej i ciepła w Twoim domu.

Według przeprowadzonych kalkulacji TAURON Polska Energia, montując system fotowoltaiczny o mocy 4,5 kW, a przy tym zużywając 30% wyprodukowanej w ten sposób energii, można zaoszczędzić rocznie nawet 850 zł (za każdą 1 kWh to 63 gr.). Dodatkową zaletą jest to, że niewykorzystane 70% energii nie przepadnie, a zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii wróci do sieci publicznej i zostanie rozliczona zgodnie z aktualnymi przepisami w tym zakresie.

Zmień nawyki!

Proste rozwiązania są sprawdzone i efektywne. Gaś światło za każdym razem, kiedy opuszczasz dane pomieszczenie. Wyrobienie w sobie tego nawyku trochę potrwa, ale po roku skrupulatnego dbania o to zauważysz efekty w postaci trochę niższych rachunków. Czy u Ciebie w domu także telewizor jest włączony, nawet jeśli nikogo nie ma w salonie? Wyłączaj go za każdym razem, kiedy go nie używasz - podobnie jest z radiem, jeśli nie masz go w zasięgu słuchu. Co więcej? Nie odpinanie wtyczek z gniazdek, np. ładowarek komputerów, telefonów czy drukarek powoduje, że przechodzą one w tzw. stan czuwania i… wciąż pobierają energię! Co prawda mniej, ale jednak, cały czas jest pobierana część energii, na dodatek w całości w sposób niespożytkowany. Zadbaj więc o to, aby odpiąć wszystkie wtyczki, jeśli z nich nie korzystasz. Może Ci to przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych rocznie! Niby nie tak dużo, ale przecież i tak lepiej zachować je w portfelu i spożytkować na coś innego.

Źródło: IP

Pt., 27 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska