Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trudniejsza sytuacja ekonomiczna – czy Polacy rezygnują z wyjazdów wakacyjnych?

Trudniejsza sytuacja ekonomiczna – czy Polacy rezygnują z wyjazdów wakacyjnych? fotolia.pl

Związek Banków Polskich opublikował pod koniec czerwca raport pt. „Wakacje Polaków w trudnych czasach”, z którego wynika że Polacy nie rezygnują z wyjazdów wakacyjnych tego lata. Płyną natomiast sygnały, że rodacy planują dostosować swoje plany wyjazdowe do sytuacji gospodarczej. Zdecydowana większość pytanych (61 proc.) wskazała, że zamierza spędzić wakacje w kraju. Wyjazdy zagraniczne planuje niespełna co piąty badany (18 proc.). W stosunku do zeszłego roku nie zmienił się odsetek Polaków, którzy nie wybierają się na wyjazd wypoczynkowy (38 proc.). Wzrósł odsetek wskazujących na gorszą niż przed rokiem sytuację ekonomiczną jako główną przyczynę rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego (z 29 proc. do 32 proc.).

Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla Europ Assistance Survey wynika, że wśród czynników wpływających na entuzjazm wobec wyjazdów wakacyjnych inflacja ma istotne znaczenie. Jest najważniejsza zarówno dla Europejczyków (69 proc.), jak i Kanadyjczyków (70 proc.) oraz Australijczyków (63 proc.) i Amerykanów (62 proc.).

Jak czytamy w raporcie PIE dostosowanie planów wakacyjnych do zmieniającej się sytuacji ekonomicznej odbywa się na dwóch poziomach. Po pierwsze, rośnie popularność krótszych, nawet 3-4 dniowych wyjazdów. Po drugie, rosną deklarowane kwoty, które badani zamierzają przeznaczyć na wypoczynek. W tym roku jest to średnio 1358 PLN na osobę, co stanowi wzrost o 11,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Fakt, iż mimo najwyższej od ponad 20 lat inflacji oraz niepewności wynikającej z toczącej się za wschodnią granicą wojny oraz związanych z nią skoków cen paliw czy żywności Polacy nie rezygnują masowo z wypoczynku, może wynikać ze zmiany w podejściu do oszczędzania. O ile jeszcze w 2019 r. oszczędzanie na cele wypoczynkowe deklarowało 21 proc. badanych, to w 2021 r. było to już 35 proc., a wśród osób w wieku 25-39 lat nawet ponad 40 proc.. W 2022 r. odsetek oszczędzających nieco spadł i wyniósł 32 proc..

Postawy Polaków są zbieżne z postawami innych Europejczyków. Pomimo inflacji, wojny oraz pandemii aż 73 proc. respondentów planuje przynajmniej jeden wyjazd między czerwcem a wrześniem. Wzrosło zainteresowanie destynacjami europejskimi. 31 proc. pytanych deklaruje chęć wyjazdu do kraju sąsiadującego, a 27 proc. do innego niż sąsiadujący kraju europejskiego. Niechęć do rezygnacji z urlopu, nawet krótszego, może cieszyć, gdyż jak wynika z badań, wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20 proc., a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30 proc..

Niestety, Polacy są również w gronie 4 (na 15 badanych) narodów, w których odsetek zamierzających pracować w trakcie wyjazdów wakacyjnych jest najwyższy (32 proc.). Wyprzedzają nas tylko Portugalczycy (39 proc.), ex aequo są Amerykanie, nieznacznie mniejszy odsetek praktykujących workation występuje wśród Australijczyków (31 proc.). Za zmiany sposobu spędzania wakacji w dużej mierze odpowiada pandemia COVID-19.

Źródło: PIE

Pt., 22 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła