Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci?

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci? fotolia.pl

Wraz z rozwojem internetu i nowoczesnych technologii dostaliśmy możliwość pozyskiwania informacji na różne tematy w bardzo szybki i łatwy sposób. Zasoby internetowe umożliwiają nam nie tylko zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności, ale również mogą wpływać na to, w jaki sposób postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość oraz jakich wyborów dokonujemy.

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci?

Dla wielu korzystanie z internetu i wyszukiwanie w nim informacji to normalna, codzienna czynność. Zanim po raz kolejny uruchomimy nasze wyszukiwarki internetowe i zanurzymy się w morzu informacji, warto zastanowić się czym są i skąd się biorą różne treści publikowanie w sieci, dlaczego mogą być dla nas szkodliwe oraz w jaki sposób powinniśmy je weryfikować.

Zacznijmy od wyszukiwarki internetowej. Jest to strona internetowa, która umożliwia nam przeszukiwanie danych zgromadzonych w internecie, nie mylmy ich z pojęciem przeglądarek internetowych. Wyszukiwarki dzięki specjalistycznym algorytmom katalogują wpisywane przez nas hasła, frazy czy określone zapytania i wyświetlają wyniki wyszukiwania od najtrafniejszych. Na wyniki wyświetlania wpływa nie tylko popularność, ale również pozycjonowanie stron, czyli marketing internetowy.

Wyszukiwarki internetowe są bardzo pomocne, możemy w nich znaleźć informacje nie tylko na nurtujące, interesujące nas tematy, ale wskazówki dotyczące usług, sklepów, instytucji. Czytając wyszukane przez nas informacje w sieci (zwłaszcza te dotyczące bieżących, często trudnych sytuacji na świecie, związanych ze zdrowiem, polityką, nauką czy życiem ważnych lub znanych ludzi) musimy wiedzieć, że nie zawsze są one prawdziwe, co więcej, mogą celowo wprowadzać nas w błąd lub wywoływać u nas różne, nieprzyjemne i trudne emocje.

Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy szukamy informacji w sieci?

Przede wszystkim pamiętajmy, że treści na które natrafiamy w sieci mają różne pochodzenie, ich twórcą może być każdy, dlatego zawsze weryfikujmy ich autora, źródło, autentyczność i wiarygodność. Jeśli rozsądek podpowiada, że mogą być one nieprawdziwe, warto porównać je z tymi, publikowanymi w innych miejscach. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się organizacje fact-checkingowe, które specjalizują się w weryfikacji różnych wiadomości.

Czytając informacje warto zachować spokój i zdrowy rozsądek – sensacyjne nagłówki mają na celu przyciągnąć naszą uwagę, wzbudzić u nas negatywne emocje lub wprowadzić w błąd. Rzetelne i prawdziwie informacje, nie powinny być jednocześnie opinią ani być nacechowane emocjonalnie.

Na co uważać - zanim klikniemy w wyniki wyszukiwania?

Powinniśmy zachować czujność – patrzmy na adresy stron, na które zostaniemy przekierowani. Korzystajmy tylko z rozpoznawalnych i znanych serwisów, unikajmy klikania w podejrzane linki, zwłaszcza, gdy otrzymamy je od osób trzecich.

Jeśli adres strony do złudzenia przypomina prawdziwy link, ale zawiera literówkę, zamknij ją. Jeżeli natrafisz na sensacyjne nagłówki, a po kliknięciu proszony jesteś o powtórne zalogowanie w serwisie społecznościowymi, to prawdopodobnie cyberprzestępcy chcą przechwycić Twoje konta, które może wiązać się z kradzieżą tożsamości lub np. utratą pieniędzy.

Internet pozwala nam na szybki i łatwy dostęp do różnych informacji, ułatwia komunikację, i dla wielu z nas stał się oknem na świat. Zanim podzielisz się z innymi wiadomością znalezioną w sieci, najpierw ją zweryfikuj – nie pozwól na rozprzestrzenianie się fałszywych treści.

Źródło: MC

Wt., 26 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska