Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eksport truskawek. Polska straciła koszulkę lidera

Eksport truskawek. Polska straciła koszulkę lidera fot.pixabay.com

Maj jest miesiącem rozpoczynającym sezon na truskawki – najpopularniejsze owoce jagodowe uprawiane w Polsce. Zbiory sięgające od 175 do 205 tys. ton sprawiają, że Polska jest drugim po Hiszpanii największym ich producentem w Unii Europejskiej i dziewiątym na świecie.

GUS szacuje, że wartość eksportu truskawek świeżych i mrożonych oraz przetworów z nich w 2020 r. wyniosła 174 mln EUR. Pomimo, że Polska jest ważnym światowym producentem i eksporterem truskawek, to także je importuje. W 2020 r. wartość dostaw do Polski truskawek i ich przetworów wyniosła łącznie 74,1 mln EUR.

Poziom cen truskawek jest uzależniony od jakości i wielkości zbiorów, a co za tym idzie kluczowe są warunki pogodowe. Według wiosennej oceny stanu upraw ogrodniczych GUS, większość plantacji nie ucierpiała z powodu mroźnej i śnieżnej zimy. Majowe przymrozki również nie spowodowały dotkliwych strat, jednakże dość niskie wiosenne temperatury opóźniły kwitnienie roślin - czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: PIE

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła