Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pod choinkę kupuj bezpieczne zabawki

Pod choinkę kupuj bezpieczne zabawki fotolia.pl

Od lipca br. zabawki sprzedawane w UE muszą spełniać najsurowsze normy bezpieczeństwa na świecie. Jednak bezpieczeństwo zabawek nie zależy tylko od konstrukcji, ale także sposobu obchodzenia się z nimi i od wieku dziecka. Komisja Europejska chcę dostarczać rzetelnych informacji na ten temat przede wszystkim rodzicom kupującym zabawki dla swoich pociech. Z tego powodu Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani zainicjował europejską kampanię na rzecz bezpieczeństwa zabawek, która pokaże, jak kupować bezpieczne zabawki i jak bezpiecznie ich używać. W stacjach telewizyjnych w całej Europie będzie emitowany klip na ten temat, a więcej informacji rodzice znajdą w ulotce z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa, wręczanej konsumentom kupującym zabawki w UE.

O czym warto pamiętać, kupując zabawki?

  • Nigdy nie kupuj zabawek nie posiadających oznakowania CE. Oznakowanie CE jest zobowiązaniem ze strony producenta, że zabawka spełnia wszystkie obowiązujące wymogi bezpieczeństwa UE. 
  • Nie kupuj zabawek z małymi odłączanymi częściami dzieciom w wieku poniżej 3 lat.
  • Przeczytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje.
  • Zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi wieku dziecka i bezpiecznego korzystania z zabawki i traktuj je poważnie! 
  • Kupując nową zabawkę, upewnij się, że jest ona odpowiednia do wieku dziecka – uwzględnij jego temperament, przyzwyczajenia i zachowanie. 
  • Zwracaj uwagę na bawiące się dzieci. Dbaj o to, by dzieci bawiły się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz by zabawki były dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Doglądanie dzieci zapewnia im bezpieczeństwo w czasie zabawy. 
  • Zabawki kupuj zawsze w godnych zaufania sklepach i portalach internetowych
  • Jeśli wystąpią problemy z bezpieczeństwem zabawki, zawsze informuj o tym producenta lub sprzedawcę, u którego zakupiono zabawkę.

Na każdej zabawce w szczególności powinny znaleźć się:

  1. znak CE;
  2. informacje zawierające nazwę i adres producenta lub importera zabawki;
  3. informacje o przeznaczeniu zabawki;
  4. stosowne ostrzeżenia, a w szczególności: czy jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia wraz z informacją o szczególnym ryzyku z nim związanym; czy jest przeznaczona do użytku pod nadzorem osoby dorosłej;
  5. instrukcja obsługi w języku polskim;
  6. instrukcja i ostrzeżenie o umiejętnościach koniecznych do korzystania z zabawek;
  7. informacja o sposobie konserwacji.
Niedz., 4 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna