Ministerstwo Sprawiedliwości nie ustępuje. Ukazała się kolejna wersja rozporządzenia w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych oraz ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych.
Proponowana reorganizacja ma objąć 79 sądów rejonowych (24,6% wszystkich jednostek tego szczebla) jako sądów znoszonych, o limicie etatów do 9 sędziów włącznie. Jednocześnie, w wyniku połączenia znoszonych jednostek powstać mają sądy rejonowe o limicie wynoszącym co najmniej 12 sędziów. Jedynie w tych przypadkach kiedy konieczne było utworzenie jednostki organizacyjnej obejmującej dwa dotychczasowe sądy o etatyzacji mniejszej niż 9 każdy z nich, jeden z tych sądów pozostanie w strukturze sądownictwa. Ponadto w strukturze sądownictwa pozostać mają sądy o dotychczasowym limicie etatów 10 i 11 sędziów, jeżeli nie było możliwe lub potrzebne powiększanie obszaru właściwości tych sądów o obszary właściwości sąsiednich znoszonych sądów. Od tych reguł jest kilka wyjątków. Przy okazji warto przypomnieć, że we wcześniejszych wersjach rozporządzenia proponowano zniesienie 114 sądów rejonowych.
Związek Powiatów Polskich od wielu miesięcy protestuje przeciwko tego typu zmianom w sieci sądów rejonowych. Zapowiada się kolejna runda tych zmagań. Nie ma zgody na rujnowanie potencjału instytucjonalnego lokalnych wspólnot samorządowych.
Poniżej zamieszczamy pełną treść projektu rozporządzenia resortu sprawiedliwości.