Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich obradujące w miniony czwartek i piątek w Karpaczu, przyjęło stanowisko w sprawie niedopuszczalności pozbawiania społeczności lokalnych podstawowych instytucji zapewniających ich obsługę.
Dziękujemy przedstawicielom miast członkowskich ZMP za głos w obronie lokalnych wspólnot powiatowych i spójności administracji publicznej.
To ważny głos, w ważnej ustrojowej sprawie. Trzeba mieć wiarę w to, że uda się osiągnąć to o co od dawna walczą środowiska samorządowe: możliwość stworzenia sprawnej administracji, bliskiej obywatela.
Poniżej pełna treść stanowiska ZMP
Marek Wójcik
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie niedopuszczalności pozbawiania społeczności lokalnych podstawowych instytucji zapewniających ich obsługę
„Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich wskazuje, że Konstytucja RP ustanawia obywateli i ich społeczności lokalne suwerenami w Rzeczpospolitej. Rządzący powinni tak urządzać struktury państwa, aby zapewniały one obywatelom dostęp do instytucji, które działają na ich rzecz i które świadczą wobec nich usługi o różnym charakterze.
W tym kontekście wyrażamy sprzeciw wobec zamiarów dokonywania pozornych oszczędności i tzw. racjonalizacji, polegającej na likwidacji instytucji, które mają służyć obywatelom. Nasz sprzeciw dotyczy nie tylko licznych sądów rejonowych w miastach powiatowych, ale także administracji i nadzoru budowlanego, inspekcji sanitarnej, weterynaryjnej itp. Domagamy się dokończenia procesu zespolenia administracji specjalnych w powiatach. Bez większych przeszkód udało się to zrobić w województwach, nie ma też żadnych racjonalnych przeszkód, by dokończyć ten proces w powiatach.
Polskie społeczności lokalne ukształtowały się na przestrzeni wieków. Nie ma powodu, dla których dostęp obywateli do instytucji publicznych, które świadczą im usługi stanowiące realizację ich praw obywatelskich, byłby nierówny.”
Karpacz, 9 marca 2012 r.