Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdrowie: Jak trwoga to do telewizji

Zdrowie: Jak trwoga to do telewizji fotolia.pl

Koń jaki jest każdy widzi. Mamy dobrych i oddanych chorym lekarzy i pielęgniarki. Samorządy powiatowe dwoją się i troją, aby jakoś stworzyć możliwości jak najskuteczniejszego leczenia pacjentów. Niestety, system jest niewydolny, a w wielu przypadkach ludzie tracą zdrowie i często życie, bo nie ma potrzebnych leków. Na protezy czeka się często po kilka lat w kolejce. Tej sytuacji nie uzdrowi ładna nazwa Narodowy program zdrowia na lata 2016 – 2020, ale rzeczywiste działania na rzecz stworzenia wydolnego i odpowiednio wyposażonego zarówno w sprzęt, jak i odpowiednie środki.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podpisali w czwartek 11 sierpnia 2016 r. list intencyjny dotyczący poszerzenia współpracy obu instytucji.
Ministerstwo Zdrowia i TVP zobowiązały się do współpracy przy tworzeniu audycji związanych z profilaktyką zdrowia i kształtowaniem postaw prozdrowotnych oraz audycji promujących zdrowie. Dzięki tej zintensyfikowanej współpracy w scenariuszach filmów i seriali realizowanych przez TVP znacznie częściej niż dotychczas obecne będą wątki związane z profilaktyką chorób cywilizacyjnych oraz zachęcające do  pozytywnych społecznie zachowań, takich jak honorowe krwiodawstwo czy dawstwo organów i tkanek do przeszczepów.

Poprzez położenie nacisku na systematyczny udział ministra zdrowia oraz innych przedstawicieli resortu w programach informacyjnych i publicystycznych TVP, możliwe stanie się wyczerpujące i rzetelne przekazywanie na antenach TVP niezbędnych informacji o wydarzeniach i przedsięwzięciach mających szczególny wpływ na zdrowie publiczne - czytamy na stronach resortu.

Rozpoczęcie tej współpracy jest szczególnie istotne ze względu na przygotowywany przez ministra zdrowia Narodowy program zdrowia na lata 2016 – 2020. Ma to być jedno z największych przedsięwzięć promocyjnych, które dotyczy profilaktyki zdrowotnej i promocji postaw prozdrowotnych.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego minister Konstanty Radziwiłł przedstawił propozycje działań medialnych w tym zakresie. Dotyczyły one przede wszystkim: racjonalnego żywienia, aktywności fizycznej, promocji zdrowia w miejscu pracy, szkodliwości tytoniu i zanieczyszczeń powietrza.

Szef resortu podkreślił, że współczesna komunikacja zdrowotna – zgodnie z panującymi trendami – musi być w coraz większym stopniu oparta na różnorakich mediach i dostępie do jak największej grupy odbiorców. „Jestem ogromnie wdzięczny prezesowi Jackowi Kurskiemu za rozpoczęcie – jestem pewny, że owocnej – współpracy. Z wielką nadzieją patrzę również w przyszłość. Mając na uwadze, jak duże emocje są związane z tematyką zdrowia, należy wykorzystywać potencjał medialny Telewizji Polskiej, który będzie służył bezpieczeństwu pacjentów i zwiększaniu ich świadomości” - mówił minister.

Prezes Jacek Kurski zadeklarował, że telewizja publiczna zamierza aktywnie wspierać prozdrowotne działania resortu. „Będzie to dla TVP zarówno wypełnienie obligacji misyjnych wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji, jak i odpowiedź na liczne wnioski i prośby środowisk eksperckich i społecznych” – mówił prezes Kurski. – „Problematyka prozdrowotna pojawi się nie tylko w programach publicystycznych i informacyjnych, lecz także w audycjach reprezentujących inne gatunki, takie jak serial fabularny, dokument czy atrakcyjne formaty rozrywkowe.”

Wątpię, że takie, przede wszystkim pijarowskie działania, stworzą skuteczny system opieki zdrowotnej, nawet i wtedy, kiedy zostaną nazwane Narodowym Programem Zdrowia.

Tadeusz Narkun

Czw., 11 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun