Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Do wyborów zostały 154 dni. Kto będzie mógł głosować?

Do wyborów zostały 154 dni. Kto będzie mógł głosować? fotolia.pl

W dniu 21 listopada br. kończy się obecna kadencja władz samorządowych. Datę wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji. Oznacza to, że wybory powinny zostać zarządzone przez Prezesa Rady Ministrów na dzień 16 listopada 2014 r.

Kto będzie miał prawo głosować w tych wyborach?

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia że będą to mogli być obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.

Z kolei obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, którzy mają prawo udziału w głosowaniu w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów (burmistrzów i prezydentów miast), pod warunkiem, że stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego i są wpisani do stałego rejestru wyborców prowadzonego przez gminę.

Nie mają prawa wybierania osoby:

1) pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

2) pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;

3) ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu (częściowo lub całkowicie).

Co oznacza termin stałe miejsce zamieszkania?

Przez stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. Ocena ta jest zatem oceną faktu zamieszkania i okoliczności sprawy świadczących, że w miejscu pobytu koncentrują się ważne interesy życiowe, majątkowe i inne danej osoby. Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza, powołując się na orzecznictwo sądów powszechnych jak i sądów administracyjnych, wskazuje że  za miejsce stałego pobytu nie uznaje się miejsca w którym osoba jest zameldowana, ale w którym stale realizuje swoje podstawowe funkcje życiowe, tj. w szczególności mieszka, spożywa posiłki, nocuje, wypoczywa, przechowuje swoje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania (odzież, żywność, meble), przyjmuje wizyty.

Rejestr wyborców

Można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców, który obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy i którym przysługuje prawo wybierania.

Wyborcy będący obywatelami polskimi, zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu.

Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie oraz wyborcy nigdzie niezamieszkali przebywający stale na obszarze gminy wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek.

Wpis do rejestru wyborców danej gminy powoduje ujęcie w spisie wyborców w każdych kolejnych wyborach i referendach przeprowadzanych na obszarze tej gminy

Oby jak najwięcej wyborców zechciało skorzystać z przywileju do głosownia w wyborach.

Marek Wójcik

Niedz., 15 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik