Europejskie Biuro Eurydice (EACEA P9) aktualizuje co roku publikację dotyczącą zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół. Ukazało się najnowsze opracowanie Teachers' and School Heads' Salaries and Allowances in Europe, 2012/13. Materiał zawiera dwie fiszki poświęcone Polsce. Jedna dostarcza informacji o wynagrodzeniach nauczycieli, druga podaje danej o wynagrodzeniach dyrektorów placówek. W obu kategoriach zamieszczane są informacje o wynagrodzeniach podzielone na zarobki ustawowe oraz rzeczywiste. Dotyczy to krajów, które dysponują takimi danymi.
Ponadto opracowanie prezentuje ogólne trendy w ustawowych pensjach nauczycieli oraz zawiera część porównawczą odnoszącą pensje ustawowe polskich nauczycieli do pensji nauczycieli w innych krajach. Pensje ustawowe w przypadku Polski zawierają jedynie te składniki wynagrodzenia, których wysokość jest ustalona ustawą Karta Nauczyciela lub przepisami wykonawczymi do niej, tj. wynagrodzenie zasadnicze, dodatkowe wynagrodzenie roczne („13"), dodatek za wysługę lat („stażowy"), świadczenie urlopowe.
Z publikacji wynika, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których wynagrodzenia nauczycieli w roku szkolnym 2012/2013 wzrosły. Jest to związane z realizowanym przez rząd planem podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o 50% w latach 2007 - 2012. Ponad połowa krajów europejskich odnotowała zamrożenie, a nawet wyraźne cięcia w ustawowych wynagrodzeniach nauczycieli, głównie w związku z kryzysem gospodarczym. Płace nauczycieli zamrożono m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, na Litwie i w Estonii.
W przypadku Polski podobnie jak w innych krajach europejskich roczne minimalne pensje ustawowe brutto nauczycieli są niższe niż PKB na jednego mieszkańca. Natomiast maksymalne roczne zarobki brutto dla nauczycieli w Polsce oscylują wokół PKB na jednego mieszkańca (w większości krajów jest wyższy).
Polska należy także do jednej trzeciej krajów, w których stosuje się zasadę dodatkowego wynagradzania nauczycieli. Nauczyciele mogą otrzymywać dodatki m.in. z tytułu podnoszenia kwalifikacji, pozytywnej oceny ich pracy, dobrych wyników uczniów, trudnych warunków pracy ze względu na lokalizację szkoły. W przypadku polskich nauczycieli są to np. dodatek motywacyjny, dodatek za warunki pracy, dodatek wiejski.
W załączeniu pełny raport oraz mapka ilustrujące tendencje zarobków nauczycieli w Europie. Oba załączniki w języku angielskim.
Tadeusz Narkun
źródło: euridyce.org.pl, men.gov.pl