Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Okruchy zza kulis, o deficycie i zdrowiu

Okruchy zza kulis, o deficycie i zdrowiu fotolia.pl

Majstrowanie wokół limitów zadłużenia JST - cd. 
Ustawa o działalności leczniczej na szybkiej ścieżce legislacyjnej.

 

Majstrowania wokół limitów zadłużenia  samorządów - ciąg dalszy.

Kolejny raz przedstawiciele ogólnopolskich korporacji samorządowych spotkali się w Ministerstwie Finansów by dyskutować o rządowych propozycjach ograniczeń limitów zadłużenia i długu JST.

Spotkanie to nie przyniosło jakiegoś zdecydowanego przełomu w rozmowach. W dalszym ciągu jesteśmy w fazie zgłaszania propozycji, które byłyby do zaakceptowania przez obie strony.

Ale pojawiło się też kilka nowych ciekawych pomysłów, które warto choćby rozważyć. I tak np.:

  • kwestia zróżnicowania mechanizmów dławienia deficytu, w zależności od kategorii samorządu terytorialnego. Inne wskaźniki dotyczyć by miały  gmin, powiatów i województw;
  •  wprowadzenia możliwości przekazywania sobie limitów zadłużenia pomiędzy samorządami. To bardzo ciekawa i stosowania gdzieniegdzie formuła, ale obawiam się, że nie przyjmie się w polskich warunkach. Po prostu na mocy wzajemnych uzgodnień, jeden samorząd przekazywałby drugiemu część swojego limitu zadłużenia, biorąc na siebie ryzyko z tego tytułu;
  •  ustalenia maksymalnej  wartości deficytu za rok 2012 na poziomie 7 proc. oraz obniżania go przez okres np. 10 lat.

W trakcie dyskusji odnoszono się także do treści stanowiska strony samorządowej  KWRziST  w sprawie stanu zadłużenia i deficytu budżetowego JST. Treść tego stanowiska znajdziecie Państwo obok.

Ustalono, że kolejne spotkanie zespołu odbędzie się za dwa tygodnie.

Ustawa  o działalności leczniczej na szybkiej ścieżce legislacyjnej

Otrzymuję sporo  telefonów od samorządowców, zdziwionych  faktem, że w rządowym pakiecie 36 ustaw które mają być procedowane w bardzo szybkim tempie nie znalazła się ustawa o działalności  leczniczej. Regulacja mająca kapitalne znaczenia dla samorządów terytorialnych, nie tylko z powodu wprowadzania nowego mechanizmu przekształceń samodzielnych publicznych zakładów zdrowotnych.

Wyjaśniam więc zaniepokojonym: ustawa o działalności leczniczej jest w tej chwili w Sejmie przed ostatecznym głosowaniem w Komisji Zdrowa. Według wszelkich  znaków na niebie i ziemi, zostanie uchwalona przez Sejm jeszcze w marcu br. Projektowany termin wejścia jej w życie, to jest 1 maja br. będzie najprawdopodobniej dotrzymany.

Natomiast lista 36 ustaw, które w opinii rządu mają być procedowane szybką ścieżką, to takie, które są dopiero na początku legislacyjnej drogi, nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Radę Ministrów.

Na marginesie. Jak to się dziwnie w tym życiu układa. Mimo wielu kontrowersji wokół projektu ustawy o działalności leczniczej, wiele środowisk oczekuje zawartych w niej zmian systemowych. Pewnie trochę z nadzieją, że uda się dzięki nowym zapisom  rozwiązać część problemów z funkcjonowaniem m.in. szpitali. Czekamy z nadzieją na zmiany - to z psychologicznego punktu widzenia bardzo pozytywne uczucie.

Optymizmu na co dzień

Marek Wójcik

Sob., 26 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: