Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mają być pieniądze na utrzymanie asystentów rodziny

Mają być pieniądze na utrzymanie asystentów rodziny fotolia.pl

Jak podaje „ Rzeczpospolita”, będą pieniądze budżetowe na dofinansowanie zadań własnych gminy i powiatu z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej, a zwłaszcza dla asystentów rodziny.

Wsparcie budżetowe będzie przyznawane przez trzy lata od dnia wejścia w życie ustawy. Rząd na te wydatki zaplanował na lata 2011 2013 odpowiednio: 35 mln zł, 54 mln zł, 76 mln zł.

Są obawy, że pieniędzy nie wystarczy na nowe zadania. Od 2011 r. samorządy będą musiały zatrudniać asystentów rodziny. Szacuje się, że w przyszłym roku ma być ich 700.

O tym, że pieniędzy może nie wystarczyć na dodatkowych pracowników zajmujących się wspieraniem rodzin, świadczy to, że gminy już teraz nie zatrudniają odpowiedniej liczby pracowników socjalnych, mimo że przepisy precyzyjnie określają ich liczbę dla terenu, na którym pracują.

Zgodnie z ustawą z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm.), ośrodek pomocy społecznej zatrudnia pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności gminy w stosunku jeden pracownik na 2 tys. mieszkańców, nie mniej jednak niż trzech pracowników socjalnych.

Z kontroli przeprowadzonej w tym roku przez NIK wynika, że 84 proc. ośrodków pomocy społecznej nie realizuje tego wskaźnika. Niechlubny rekord to sytuacje, w których na jednego pracownika przypadało 5 tys. mieszkańców – informuje  „Rzeczpospolita”.

Źródło: Dziennik Rzeczpospolita

Niedz., 2 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: