Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od stycznia 2011 mamy pięć nowych miast

Od stycznia 2011 mamy pięć nowych miast fotolia.pl

Od 1 stycznia 2011 roku przybyło pięć nowych miast, czyli ich łączna liczba w Polsce wzrosła do 908. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z lipca br. prawa miejskie uzyskały:  Wolbórz w powiecie piotrkowskim (woj. łódzkie), Nowe Brzesko w powiecie proszowickim (woj. małopolskie), Pruchnik w powiecie jarosławskim (woj. podkarpackie), Czyżew w powiecie wysokomazowieckim (woj. podlaskie) i Gościno w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie).

Tylko Gościno po raz pierwszy uzyskuje prawa miejskie, pozostałe miejscowości w przeszłości status miasta już posiadały. Utraciły go po powstaniu styczniowym (Wolbórz, Czyżew), w wyniku ukazu carskiego ze względu na słabe wyniki ekonomiczne i małą liczbę mieszkańców (Nowe Brzesko) i reformy administracyjnej w 1934 roku (Pruchnik).

W przypadku Czyżewa, od 1 stycznia 2011 roku zmieni się także nazwa miejscowości. Obecnie brzmi ona Czyżew-Osada. Zmiana zostanie wprowadzona rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z grudnia br. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw obiektów fizjograficznych.

Niedz., 2 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: